Вражаюча антологія віршів про війну

Новини

Вражаюча антологія віршів про війну

Валентина Чорнобривець | 07.07.22 17:53:52

У видавництві «Дискурсус» нещодавно вийшла антологія «Поезія без укриття», яку упорядкувала відома українська письменниця Надія Гармазій.
«Поезія без укриття», – це художня фіксація вражень першого місяця повномасштабної війни, – говориться в анотації книжки. – Це – погляд на війну зсередини і зовні. Ці рядки зароджувалися під гул сирен в укриттях, під гуркотняву коліщат евакуаційних потягів, і разом із тим – це вірші тих, хто бореться за Перемогу і на передовій, і у слові. Перед вами – антологія всенародного протистояння, поезія, що виходить з укриття й вільно простує у світ як пам’ять про загиблих, як підтримка наших захисників, як хроніка війни, переосмислена на рівні болю, що робить нас незламними».
У книзі представлені вірші 70 українських поетів. Твори публікуються в авторській редакції.
«Не всі з нас є антивоєнними поетами. Та чим гучніше розривалися ворожі снаряди, тим дужче вибухала в кожному з нас Україна. Вибухала словом, свідомо чи несвідомо стаючи хронікою війни, трансформованою на рівні художнього досвіду. У цій книзі нас єднає не війна, а любов до рідної землі, – наголошує в передмові упорядник Надія Гармазій. – Так влаштована людина, що здатна адаптуватися й стати до боротьби, щоби за будь-яких умов зберегти життя. Коли обстрілюють ракетами, дійсність набуває випрозорених сенсів, а ми звикаємо жити й боротися за нових умов. Однак, досвід війни, отриманий у перші тижні, стає безцінним набутком, бо сам по собі формується в межовому стані. Жах витісняє пафос й унеможливлює патетику, а вірші, як кулеметна черга, виходять з укриття й сповнюють силою.
Метою цієї антології є фіксація вражень першого місяця війни, коли індивідуальне ставало колективним і водночас висловлювалися важливі для кожного автора сенси. Це твори, які справді писалися на межі. Так не писалося до, і так не писатиметься після».
Серед авторів антології – зокрема, Надія Гармазій, Юлія Бережко-Камінська, Іван Гентош, Надія Гуменюк, Анатолій Дністровий, Олександр Ірванець, Катерина Калитко, Василь Клічак, Галина Крук, Василь Кузан, Ігор Павлюк, Таня П’янкова, Юлія Сільчук, Наталка Фурса, Антоніна Царук…
Вміщено в книзі і поезію Сергія Дзюби «Ця дівчинка – свята…», котра, доки антологія побачила світ, стала чудовою, дуже душевною і зворушливою піснею «Закінчиться війна». Виконують її наші популярні співачки, лауреати багатьох міжнародних та всеукраїнський премій, конкурсів, улюбленці міста-героя Чернігова Інна й Тетяна Чабан. Ця пісня одразу ж отримала значний резонанс і багато хвилюючих відгуків з усієї України та з усіх континентів. Бо правдиво розказує про те, що зараз найбільше цікавить мільйони людей, які хочуть миру та злагоди, а не жахливої, руйнівної війни.
Закінчиться війна

Слова Сергія Дзюби
Музика Петра Лойтри

Це станеться – закінчиться війна,
І лютий ворог щезне, мов примара…
І буде тиша – ніжна, осяйна, –
Пречисті зорі гоїтимуть рани.

Обіймемося – є на світі ми, –
Зметем орду, відправимо до пекла…
І, попри все, залишимось людьми,
Яким у рабському ярмі – нестерпно!

Приспів:

Ця дівчинка – свята, і лик її – суворий;
Та зболена душа всміхається мені...
На проклятій війні не виживають зорі,
А вічно молоді лиш люди на війні.

Помолимось за всіх захисників –
Хай рушниками вистеляться долі.
Наш Бог – у вишиванці, Він прозрів:
Святий народ, що народив героїв!

Це станеться – закінчиться війна,
І буде вже не біль – любов на лицях.
І світ, котрий всміхнеться, як весна,
Врятуєм ми – відважні українці!

Приспів:

Ця дівчинка – свята, і лик її – суворий;
Та зболена душа всміхається мені...
На проклятій війні не виживають зорі,
А вічно молоді лиш люди на війні.

І буде тиша – ніжна, осяйна, –
Це станеться, коли закінчиться війна.

Щиро дякуємо за таку велику, подвижницьку та оперативну роботу упорядниці цієї дуже важливої та потрібної книжки Надії Гармазій. Віримо в нашу Перемогу над лютим ворогом! Україна не тільки змете і відправить до пекла орду, як вражаюче, проникливо пише Сергій Дзюба, а й порятує увесь світ від божевільної, людиноненависницької «теорії» рашизму.
Відповісти на статтю