Американський дослідник розповідає про спільну американсько-радянську військову операцію часів Другої світової війни

Критика, рецензії > Публіцистика, релігія

Американський дослідник розповідає про спільну американсько-радянську військову операцію часів Другої світової війни

Микола Петращук | 28.12.15 8:15:27

Марк Дж. Конверсіно. Спільна війна. Провал операції «Френтік», 1944-1945. – Київ: К.І.С., 2015 – 318 с.

Операція «Френтік» – кодова назва радянсько-американської спільної військової операції, під час якої на полтавських аеродромах були розташовані американські бомбардувальники, що проводили масові нальоти на військові та промислові об’єкти Німеччини та її союзників. Операція була секретною та складалася з семи «човникових» місій.
Про неї написано багато книжок, як в колишньому Радянському Союзі так і в США. Її успіхи та невдачі часто по різному трактувалися радянськими та американськими дослідниками. Дискусії щодо доцільності операції тривають й досі.
Зважаючи на це, українському читачеві, що цікавиться подіями Другої світової війни та співпрацею союзників, буде цікаво ознайомитися з монографією «Спільна війна. Провал операції «Френтік», 1944-1945» Марка Дж. Конверсіно, що присвячена саме цій операції. Варто відзначити, що вперше книжка була опублікована в США у далекому 1997 році. І ось тільки цього року український читач отримав можливість познайомитися з нею.
Передмову до українського видання написав науковий редактор видання, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук України Олег Григорович Бажан. В ній він відзначив: «Без перебільшення можна стверджувати, що книга майора Військово-повітряних сил США, професора історії та теорії військової авіації Школи перспективних авіаційних досліджень (авіабаза «Максвелл», штат Алабама) Марка Дж. Конверсіно заповнить прогалину у дослідженні військово-політичного складника операції «Френтік»».
У передмові до книжки Конверсіно говорить, що «Ця публікація покликана допомогти як пересічному читачеві, так і серйозному дослідникові Другої світової війни краще зрозуміти політичні, дипломатичні та військові аспекти операції «Френтік»».
Книжка складається з восьми розділів, що описують події з весни 1944 року до літа 1945 року. Вона насичена історичними фактами та описами. Прикметно, що автор детально зосереджується не тільки на військовому аспекті операції. У своїй монографії Конверсіно акцентує увагу і на взаємовідносинах між радянським населенням та американськими військовими.
Автор робить висновок: «Початок операції «Френтік» був справжнім прикладом завзяття та старанності обох сторін. А його невдача стала символом неспроможності антигітлерівської коаліції максимально серйозно взятися за виконання завдань кожного її члена і спільно закласти основу для міцного і тривалого миру. Навіть перед загрозою такого смертельно небезпечного ворога, як гітлерівська Німеччина, союзники не змогли забути про свої відмінності. Кілька «човникових» місій та перебування сотень американських вояків на радянській землі аж ніяк не змогли б допомогти подолати фундаментальні політичні та культурні відмінності, що відділяли Сполучені Штати та Радянський Союз».
Важливою рисою даного дослідження є значна джерельна база (англомовні архівні документи та дослідження), які українському досліднику не дуже доступні.
Наприкінці видання містяться додатки в яких наведено короткий огляд операції «Френтік», примітки до кожного розділу книжки, велика за обсягом бібліографія.
Книжку видано за сприяння Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні. Вона написана сухою науковою мовою, як і личить фундаментальному дослідженню. Для українського читача її переклав Сергій Кокізюк. Книжка ілюстрована чорно-білими фотографіями та оформлена в тверду обкладинку. Шрифт, яким надруковано текст приємний для читання.
«Спільна війна» Конверсіно, в першу чергу, зацікавить істориків, студентів та тих хто цікавиться Другою світовою війною. З іншого боку, багатьом українцям буде цікаво дізнатися про маловідомі аспекти жахливого збройного конфлікту.
Відповісти на статтю