Opus magnum Стейнбека

Критика, рецензії

Opus magnum Стейнбека

Наталія Ференс, кандидат філологічних наук, перекладач | 28.10.18 18:52:46

Джон Стейнбек. На схід від Едему / пер. з анг. Тетяна Некряч. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2018. — 736 с.

Культовий американський письменник Джон Стейнбек, який отримав у 1939 році Пулітцерівську премію, а у 1962 році – Нобелівську премію з літератури, вважав роман «На схід від Едему» своїм opus magnum, головним твором. Роман тричі екранізовано в Америці і перекладено двома десятками мов. Цьогоріч «На схід від Едему» вийшов українською мовою в перекладі Тетяни Некряч. Це п’ята книга з серії творів Стейнбека, яку випускає видавництво «КМ-букс».
Роман «На схід від Едему» – це родинна сага, яка розповідає про життя кількох поколінь каліфорнійців від початку XIX сторіччя і до Першої світової війни (хоча коріння частини сюжетів сягає Громадянської війни в США). Це епічна історія про родину, землю і кровні зв’язки, про стосунки братів і батьків, про ненависть, любов, праведність, гріх, приречення долі.

В анотації до українського видання читаємо: «...цей грандіозний твір і справді вражає своєю простотою і силою. Роман розкриває сплетіння доль двох каліфорнійських родин — Гамільтонів і Трасків, які вже багато поколінь поспіль відтворюють падіння Адама і Єви і лихе суперництво Каїна і Авеля».

Стейнбек первісно планував написати історію своєї родини в Америці для власних дітей, і лінія Гамільтонів – однієї з двох змальованих у романі родин, «нормальної», не відзначеної «Каїновим клеймом» – дійсно розповідає історію дідуся автора по материнській лінії. У тексті епізодично навіть з’являється сам Джон Стейнбек як персонаж.

Історія другої родини – Трасків, сусідів Гамільтонів, – власне, і є парафразою біблійного сюжету про Каїна та Авеля, який у різних формах повторюється у двох поколіннях; в кожному є неподібні між собою брати, які б’ються за любов та увагу батька – фрейдистського «Бога» для дітей (прикметно, що постать матері в житті обох поколінь братів Трасків такої ролі не грає, а для Арона та Калеба мати взагалі є скоріше фігурою диявола).

Також можна відшукати в романі натяки на вигнану з Райського саду пару: Адама та Єву. Втім, Адам Траск сам є учасником драми про Каїна та Авеля (щоправда, у ролі такого собі грішного Авеля), а його дружина, героїня, яка формально могла б вважатися Євою, більше схожа на Ліліт. Мотив вигнанства присутній у самій назві роману: «на схід від Едему» лежить земля Нод, куди було вигнано Каїна після акту братовбивства.

На «біблійну лінію» працюють також імена героїв з родини Трасків – в оригіналі всі вони починаються з літер «С» (Cain – «Каїн») чи «А» (Abel – «Авель»). «С» в англійських словах може вимовлятись і як «к», і як «с», але графічна форма імені дозволяє англомовному читачеві легко розпізнати алюзію. Українською мовою іноземні імена заведено перекладати так, як вони звучать, а не так, як пишуться, а графічна форма, на відміну від англійської мови, у нас чітко відповідає звучанню слова. Тому в українського читача могли б виникнути складнощі з тим, щоб побачити натяк на Каїна (Cain) у «Сайрусі» (Cyrus) чи «Чарльзі» (Charles). І тут слід відзначити майстерність перекладачки. Тетяна Некряч свідомо відтворює англійські імена не «за стандартом», а так, щоб закладена в текст алюзія лишалася очевидною для українського читача: Чарльз стає Карлом (ім’я те саме, тільки германізоване), Сайрус – Кіром (адже Cyrus – ім’я саме цього античного царя в англійській традиції).

Вражає не лише кількість та складність біблійних алюзій у романі, а й навіть більшою мірою те, як органічно Стейнбек вписує їх у повсякденне життя, підносячи побутові ситуації й життєві історії до рівня водночас і міфу, і притчі. Проте текст не сочиться хворобливою пафосністю, а є живим, розмаїтим, реалістичним у найкращому сенсі цього слова. Тут є і трагічне, і комічне.

Втім, варто зазначити, що смішне у романі грає допоміжну роль і працює не так саме на себе, як на той-таки реалізм: адже в житті дійсно є чимало смішного. «На схід від Едему» – це все ж таки твір насамперед епічний, його основна характеристика – вагомість, а талант автора до життєвих описів та стилістична довершеність – інструменти, що оживлюють епос. Коли роман тільки вийшов в Америці, критики закидали автору, що текст є «холодним та жорстоким»; втім, захоплені відгуки читачів швидко змусили їх замовкнути.

Проте критики не були неправі. Тут є характерна стейнбеківська «відстороненість-попри-уважність»; автор ніби не переживає твір, а всього лише тільки розповідає історію, наводить факти і стримано, проте з великою спостережливістю, «публіцистично» їх оцінює: дається взнаки ремесло журналіста. Стейнбек навіть уводить у текст себе – не як персонажа, а як автора, який говорить «я» – «я знаю», «я не знаю». У романі немає ані крихти солодкавості, сентиментальності, ліризму – хоча є зріле знання життя і захоплення ним, є щирий щем.

«На схід від Едему» – не така книжка, яку читатимеш задля розваги, – і, можливо, не така, яку скоро зберешся перечитати, коли взагалі зберешся. Грандіозна історія, вміщена у грубезний том на сімсот сторінок, приголомшує і до певної міри спустошує, змушуючи замислитись – у моєму випадку не так про життя, як про способи його осмислення, про те, що за звичайною родинною хронікою може ховатися не лише тільки персоніфікована історія, а й могутній міф.

Насамкінець – ще кілька слів про переклад. Потужна класика вимагає потужних перекладачів, здатних донести їхню красу та пафос до українського читача. Роману «На схід від Едему» у цьому сенсі пощастило – Тетяна Некряч, в доробку якої, зокрема, переклади «Гідності та гонору» Джейн Остін, а також романів «Вбити пересмішника» та «Піди, вартового постав» Гарпер Лі, відрізняється тонким відчуттям слова та стилю. Її переклад не є ані пласким чи «русифікованим», ані перенасиченим химерними зворотами чи дивними діалектизмами: це виважена, добірна літературна мова, і форма цілком відповідає змістові роману.

Чи варто читати «На схід від Едему»? Так, якщо ви хочете серйозної, довершеної літератури, життєвої драми, добрячого літературного реалізму; якщо полюбляєте шукати алюзії і розмірковувати над міфом у буденності; і якщо цікавитесь американським міфом, міцно замішаним на психологізмі та біблійності.

Цей роман – добірна класика, з якою варто ознайомитись як мінімум для підвищення власного культурного рівня; проте не чекайте, що історія, яка відбулася «на сході від Едемського Саду», втішить вас чи потішить.
Відповісти на статтю

zzyytt | 20.11.18 09:22:00

http://www.jordansshoes.us.org
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-700-boost-wave-runner-b75571-p-428.html
http://www.fila-shoes.us.com
http://www.guccibelt.us.com
http://www.lacosteonlineshop.us.com
http://www.yesyeezy.shop
http://www.nikeflyknit.us.com
http://www.vapormaxshoes.us
http://www.nikecortez.us.com
http://www.goyard.us.com
http://www.hermesonlineshop.com
http://www.nike-roshe.us.com
http://www.caterpillarboots.us.com
http://www.offwhite.us.com
http://www.yeezyshoesuk.com
http://www.michaelkors-outletonlines.us.com
http://www.louboutinshoes.uk
http://www.yesyeezy.shop/balenciaga-17fw-triple-s-trainer-black-red-mens-w05m23972-p-613.html
http://www.nikeairforce1.us.com
http://www.ferragamobelt.us.org
http://www.yeezysuk.com
http://www.nikejordans.us.com
http://www.nike-hyperdunk.us.com
http://www.goldengooseoutlet.us
http://www.mbtshoesonline.com
http://www.goyardhandbags.org
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.coachsonline.us.com
http://www.nikesneakers.us.com
http://www.adidasyeezys.us
http://www.nfljerseys.us.org
http://www.adidasultraboost.us.org
http://www.adidasnmduk.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.yeezy-shoes.org.uk
http://www.jordan12.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-boost-350-v2-cream-white-cp9366-p-423.html
http://www.converseoutlet.us.com
http://www.mlbjerseys.in.net
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.adidassuperstar.us.com
http://www.adidasshoesonline.com
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.coachoutlets.name
http://www.yesyeezy.shop/offwhite-x-nike-air-presto-black-aa3830002-p-291.html
http://www.coachoutletsfactory.com
http://www.chromehearts.com.co
http://www.outletonline-michaelkors.us.org
http://www.reebokoutlet.us.org
http://www.yesyeezy.shop/air-jordan-1-og-game-royal-blue-mens-555088403-p-682.html
http://www.yeezy-500.us.com
http://www.yeezyboost.in.net
http://www.jordan13.us.com
http://www.longchamphandbagsonlines.com
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.bapehoodie.us
http://www.lebron16.net
http://www.balenciagashoes.us.com
http://www.kd11.us
http://www.hermesbelts.com
http://www.yeezysshoes.us.com
http://www.air-max.us.com
http://www.vans-outlet.us.com
http://www.hoganoutletonline.us.com
http://www.nikeairmax2019.us.com
http://www.jordan4.us.com
http://www.yesyeezy.shop/nike-air-max-197-sean-wotherspoon-aj4219400-p-66.html
http://www.yeezyboost350v2.org.uk
http://www.lebron15.net
http://www.vans-shoes.us.org
http://www.toryburchs.us
http://www.longchamp-bags.us.org
http://www.nikebasketballshoes.us.com
http://www.outletmichael-kors.us.com
http://www.yesyeezy.shop/supreme-x-nike-air-more-uptempo-varsity-redwhite-902290600-p-592.html
http://www.airmax270.us.com
http://www.michaelkors-outletfactory.us.org
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.adidaseqts.com
http://www.yeezy-shoes.org
http://www.jordan-retro.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-boost-350-v2-beluga-solar-red-bb1826-p-422.html
http://www.ferragamobelt.us
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.russellwestbrookshoes.us.com
http://www.adidasoutletonline.com
http://www.yeezyboost-350v2.us.com
http://www.rolex-replica.us.com
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.bape-hoodie.us.com
http://www.coachoutletssale.com
http://www.calvinkleinoutlet.us.com
http://www.canada--goose.co.uk
http://www.yesyeezy.shop/adidas-ultra-boost-c-82_89.html
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.michael-korsoutlets.us
http://www.birkinbag.us.com
http://www.linksoflondonus.com
http://www.hermes-birkin.us.com
http://www.lebron16.us.com
http://www.adidasgazelle.us.com
http://www.nike-shox.us.com
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.lacostepolosshirts.com
http://www.goldengoosesneakers.us
http://www.fitflops-saleclearance.us.com
http://www.yesyeezy.shop/offwhite-air-jordan-1-retro-chicago-the-ten-aa3834101-p-837.html
http://www.nikefoamposite.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.com
http://www.curry4.us.com
http://www.balenciaga.us.com
http://www.adidas-crazyexplosive.us.com
http://www.curry5.us.com
http://www.adidasstansmith.us.com
http://www.coachoutletstorefactory.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.adidasyeezy.co.uk
http://www.goyard-handbags.us.com
http://www.monclerjacket.net
http://www.hardenshoes.us.com
http://www.airmax90.us.org
http://www.monclerjackets.us
http://www.asicsgelkayano.us.com
http://www.hermes-belt.us.com
http://www.hermeshandbags.us.org
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.jordan6.us.com
http://www.adidasyeezys.us.com
http://www.polosralphlaurenuk.com
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.kd11.us.com
http://www.chromeheartsstore.us
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.filas.us.com
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.kyrie3.us.com
http://www.nikeairmax2018.us.com
http://www.ultraboost.us.com
http://www.jimmychoo-shoes.us.com
http://www.michael-kors-handbags.org.uk
http://www.adidas-pureboost.us.com
http://www.filashoes.org
http://www.outletlacoste.us.com
http://www.yeezyboost350v2shoes.us.com
http://www.pandorabracelet.in.net
http://www.chromehearts.name
http://www.valentinos.us.com
http://www.goyardhandbags.us.com
http://www.airjordanretro.uk
http://www.adidasnmds.com
http://www.kobeshoes.uk
http://www.nike-huarache.com
http://www.goldengoose-outlet.us.com
http://www.yeezy700.us.com
http://www.katespadehandbags-outlet.us.com
http://www.lebron16.us
http://www.offwhitexjordan1.com
http://www.cheapnbajerseyswholesales.us.com
http://www.long-champhandbags.org.uk
http://www.yeezy-shoes.ca
http://www.michael--korsoutlet.us.org
http://www.linksoflondon.us.com
http://www.outlettimberland.us.org
http://www.curry4shoes.us.com
http://www.hermes-handbags.us.com
http://www.nikereact.org
http://www.kyrie4.org
http://www.michael-kors-handbags.com.co
http://www.kevindurant-shoes.us.com
http://www.adidasstansmith.uk
http://www.yesyeezy.shop/adidas-yeezy-desert-rat-500-blush-db2908-p-425.html
http://www.yslhandbags.net
http://www.yesyeezy.shop/balenciaga-17fw-triple-s-black-pink-women-sneaker-483523w06e38080-p-618.html
http://www.michaelkors-outletstore.com
http://www.nikereact.us.com
http://www.balenciagashoes.us.org
http://www.nike-airmax2017.us.com
http://www.offwhiteclothing.us.com
http://www.goyardbags.us
http://www.goldengoose.us.com
http://www.handbagsmichaelkors.com
http://www.kobesneakers.com
http://www.curry5.us
http://www.adidasiniki.us
http://www.fila.us.org
http://www.yeezyboost.com.co
http://www.kyrieirving-shoes.us.com
http://www.yeezy-boosts.us.com
http://www.golden-goose.us.com
http://www.nhljerseys.us.org
http://www.kd-10.us
http://www.longchamphandbagsoutlets.com
http://www.off-whiteshoes.us.com
http://www.adidaszxflux.com
http://www.lacostepolo.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.long-champ.us.com
http://www.jordanshoes.org.uk
http://www.supremehoodie.us.com
http://www.adidas-nmds.us.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.yeezyboost-350.uk
http://www.michaelkorsoutletonlineus.com
http://www.fakerolex.us.com
http://www.yesyeezy.shop/adidas-pharrell-williams-c-82_88.html
http://www.nikepolo.us
http://www.redbottom-shoes.us.com
http://www.yeezy500.us
http://www.nikehuaracheshoes.us.com
http://www.goldengoose-sneakers.us
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.asics-shoes.us.org
http://www.nikeair-max.us.com
Відповісти на статтю