Білоруська книжка Тетяни і Сергія

Критика, рецензії

Білоруська книжка Тетяни і Сергія

Анатолій Аврутін, лауреат Національної літературної премії Білорусі | 17.12.17 20:52:09

В Мінську білоруською мовою побачила світ книжка вибраних віршів відомих українських поетів із Чернігова. Свою білоруську збірку Тетяна і Сергій Дзюби назвали «Місто Зима». Книжку українців чудово переклав Михась Пазняков – знаменитий білоруський поет, очільник Мінської організації Спілки письменників Білорусі, академік, лауреат багатьох літературних нагород, зокрема Національної літературної премії Білорусі. Книга вийшла дуже ошатна, у престижному видавництві «Коларград».Пропонуємо читачам відгук на книжку українців знаного поета, головного редактора популярного мінського журналу «Новая Немига литературная», лауреата Національної літературної премії БілорусіАнатолія Аврутіна.
Саломея української лірики

У творчому дуеті– СергійіТетяна Дзюби – вона,Тетяна,–така ніжна, тендітна, чуйна…Об’єкт не просто кохання, а поклоніння, –прекрасно неземна, близьканавіть до Богородиці, –настільки чарівні та проникливі адресовані їй поетичні образи і почуття Сергія. Недарма він усі свої книги присвячує виключно дружині, а книжок цих – понад сімдесят, і видані вони на 65-ти мовах світу...
Однак бути виключно об’єктом поклоніння для Тетяни –замало. Адже вона сама – яскрава ОСОБИСТІСТЬ: поет, перекладач, журналіст, критик, літературознавець, знаний учений, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, академік…Взагалі, паніТетяна – поетесанадто самобутня, зі своїмнеповторним голосом, котрий неможливо сплутати з чиїмось іншим. Причому, на відміну від свого чоловіка Сергія,пристрасного поета-лірика, Тетяна Дзюба – вельми оригінальний, глибокий філософ. І її Муза – цікава не так реаліями життя, подробицями нашого земного існування, як справді неординарними роздумами про вічні цінності та духовність, яка й робить людину Людиною – мудрою, натхненною,доброю, небайдужою...
Ось рядки з вірша Тетяни Дзюби «Саломея» – одного з найзначніших не тільки в її власній творчості, а й у всій сучасній слов’янській ліриці:

Із ким ти порадишся, куди підеш у герці, у танці?
Блакитна кров льону у білих одеж.
Одвічне питання: камо грядеш?
Глава Іоанна – на таці.


Танцюй, Саломеє, бо кров – не вода,
Від неї нерони хмеліють.
Танцюй, Саломеє, бо ти молода
І ще не спізнала похмілля…


Майстерно перекладені Михасем Пазняковим ці рядки викликають багато найрізноманітніших почуттів і питань, головне з яких – «вічне», виразно підкреслене автором: «Камо грядеши?». Насправді, куди ми всі йдемо? І що нас чекає попереду? Втім, сьогодні, зараз, у цю мить, завдяки силімагічного поетичного рядка, забувається навіть, як від крові «нерони хмеліють», –хоча б на хвилину можна забути про всі прикрощі – танцюй, Саломеє!.. Танцюй, і бодай на мить все інше здаватиметься другорядним.
Однак лірична героїня автора, в першу чергу, – жінка, а тому її хвилює не тільки сама краса, але й швидка течія часу, яка від цієї краси поступово позбавляє:

Усі слідочки, бліді й непевні, як анемія,
Зберу докупи з вчорашнім снігом, – і занімію.
Здавалось, осінь не зійде з серця мого ніколи,
А календар віщує інше: стрічай Миколи…
(«Сріблясте хутро…»)


Зовсім по-жіночому, вона зі страхом очікує майбутнє, котре,скоріш за все, принесе якісь непоправні втрати:

А вагання – жахніші зради,
А деталі затруть сюжет.
Цей кривавий відбиток помади –
І порожній рукав до манжет.
(«Ти сьогодні прийшла з похмілля…»)


Поезія Тетяни Дзюби – асоціативна: у ній півтонів – набагато більше, ніж тонів; а чарівна недомовленість – значно цікавіша, ніж конкретика… Загалом, асоціації – не тільки те, що найбільше приваблює обдаровану українську поетесу, а й те, що їй найліпше вдається!

Ця крапля точить північ.
У ночі чорний креп
Ліхтар вбиває цвяхи світла,
І доля, що давно осліпла,
Заходить, спотикаючись, у сни.
Сідає скраю ліжка
І по руці заснулих
Проводить нові лінії,
Що вдень не розібрати.
А повний місяць
Знов чекає страти
Об серп молодика.
(«Асоціації»)


Втім, все це не означає, що Тетяна Дзюба – відчужена від конкретики і не бачить того, що відбувається довкола. Навпаки, коли вона звертається до таких, здавалося б, простих явищ, як природа, сонце, небо, вода, вітер, –то висвічується, що й тут у неї – особливе, творчо жіноче бачення, котре дозволяє сказати про давно відоме зовсім незвично, яскраво, своєрідно:

Січе вітер листя на тютюн,
Самокрутки палять димарі.
Долі дощ звивається, як в’юн,
Дощ – намисто біле – угорі.
(«Січе вітер…»)

При всій своїй жіночності, умінні навіть у присмерку побачити прекрасне, Тетяна Дзюба, як і належить справжньому Поетові, володіє умінням називати біль – болем, а гіркоту – гіркотою. Як і в цих, близьких до ахматівських, рядках:

* * *
Вино, бокал і тост не проголошений.
Слова, немов шпаргалки-папірці,
В думках тремтять.
Сузір’я у руці –
Хороших вин автограф канонічний.
І шепіт чийсь, і погляд чийсь цинічний.
Вино, бокал… Та посуд істини
Умить розбивсь на друзки.
Вина на скатерті розсипані пелюстки.
А тост – за істину. Шкода – нема вина…


Багато ще можна навести чудових рядків із віршів відомої української поетеси Тетяни Дзюби. Однакне позбавлятимемо читача можливості самому відкрити для себе всю її дивовижну поетичну красу, справжню досконалість і глибину Слова... Яке білоруською мовоюу книжці зазвучало вперше!

Осяяння Сергія Дзюби
Про те, що в нашому світовому літературному просторі існуєі стає все відомішим ім’я обдарованого українського письменника з Чернігова Сергія Дзюби, я дізнався з популярних зарубіжних видань. Зокрема,запам’ятав дійсно цікаву, яскраву, позитивну рецензію – в московській «Литературной газете» – про вельми незвичайний і талановитий сімейно-творчий дует з України, який встановив справді вражаючі світові літературні рекорди (ними зацікавилися упорядники «Книги рекордів Гіннеса»).
Адже знаний український письменник Сергій Дзюба всі свої книжки (а їх сьогодні у різних жанрах понад 70!) присвятив улюбленій дружині Тетяні, також видатній поетеси та вченому. Причому всі ці книжки видані на різних мовах і в різних країнах світу. Що не кажіть, а вражає!
Минуло буквально кілька місяців. І раптом з’ясувалося: разом із цим незвичайним творчим подружжям з України, я став лауреатом престижної Міжнародної літературної премії імені Ернеста Хемінгуея в Канаді! Тоді ж, у повідомленні про цю новину, яке надійшло електронною поштою, виявилися адреси всіх переможців. І було б прикро не скористатися такою можливістю для особистого знайомства! Так ми з Сергієм обмінялися короткими листами.
Пройшло зовсім небагато часу. Ми непомітно відчули себе справжніми друзями! Сергій Дзюба вразив не тільки блискучим літературним талантом, проникливістю й інтелектом, але і своєю активною громадянською позицією. Постійним прагненням якомога більше розширити коло однодумців, з якими можна цікаво поспілкуватися про творчість, обговорити книжкові новинки, із задоволенням запрошуючи талановитих колег, письменників, перекладачів та науковців, для участі в різних міжнародних проектах. Вони проводяться нині у багатьох державах світу – завдяки все активнішому впливу Міжнародної літературно-мистецької Академії України, яка об’єднує людей із 55-ти країн (а очолює її Сергій Дзюба).
Причому одна з найпривабливіших рис характеру Сергія – він завжди чудово пам’ятає про друзів, і прагне зробити так, щоб літератор, з яким він подружився, не залишився без уваги, приємного та цікавого листа, відгуку…
Однак, у першу чергу, Сергій Дзюба – видатний поет-філософ і поет-лірик! Мене вражають і його проникливі вірші, написані рідною українською мовою, і вдалі переклади російською (їх я із задоволенням благословив на публікацію в журналі «Новая Немига литературная», головним редактором якого є вже понад двадцять років), і вірші, котрі так прекрасно зазвучали білоруською – в перекладі одного з найкращих сучасних білоруських поетів, прижиттєвого класика, лауреата Національної літературної премії Білорусі Михася Пазнякова.
Давно відомо: щоб переклад вірша звучав по-справжньому потужно, перекладач повинен мати не менший талант, ніж сам автор. Не завжди таке трапляється, тому й твори більшості видатних майстрів слова у перекладах багато чого втрачають. Однак цього разу збіглися не тільки рівні поетичного таланту, – передусім, збіглося ставлення обох справжніх поетів до багатьох питань нашого життя: любові, природи, місця людини на землі... І в підсумку вийшов такий чудовий сплав образності, думки та краси, які, поєднані разом, створюють досконалу Поезію. І, читаючи це, мимоволі забуваєш, що перед тобою – переклад білоруською, а не оригінал твору. Настільки все органічно і проникливо!

* * *
Як восень — вочы, і на скронях снег,
Ды цягне ў лета — быць навідавоку.
Кахаць Вас — грэх. А не кахаць — не грэх?
І грэх кахаць без Божага Вас клёку!

Святая восень, грэшны чалавек
Зноў крывадушна старасць прымярае…
Але чаму галактыка ўсё ж мае
І тайны зор, і несканчоны век?


В оригіналі:

* * *
На віях — осінь, в косах — перший сніг,
А очі прагнуть молодого літа…
Хотіти — гріх, і не любити — гріх,
І гріх любити неталановито!

Пречиста осінь, твій опальний друг
Цю старість приміряє лицемірно…
Одна метагалактика покірна:
Космічний біль і безкінечний круг.


Чи таке:

* * *
Тані

Душа — як скрыпка: то маўчыць яна,
То ўраз пакутлівую возьме ноту.
Не думай пра гады — яшчэ струна,
І пакахай мяне пранізліва ў суботу.

Душа — як рыфма: дом, святло сама
Шукае ад радкоў і строф — к паэмам.
Хай добра там, дзе нас з табой няма —
Кахай мяне ў Парыжы і Сан-Рэма!

Ты адпачні, як ружу не сарву.
Не Адысей (што чуб?!) з табою…
Так хочацца душы, як бажаству,
Каб на яе маліліся, і — з ёю.


Порівняйте оригіналом:

* * *
Тані

Душа — мов скрипка: пилом припада
І враз страждає на високих нотах.
Ти ще струна — не думай про літа,
Ти закохайся в мене у суботу.

Душа — як рима: все шука слова,
Мандрує від поеми до поеми.
Ти знаєш: благодать — де нас нема.
Немає нас в Парижі і Сан-Ремо…

Ти відпочинь — мов квітку, не зірву.
У мене тільки чуб — від Одіссея.
Так хочеться душі, як божеству,
Щоб хтось молився хоч колись на неї.


Якщо міркувати про сутність поезії щирого українця Сергія Дзюби, про її головну складову, це – безумовно,любов. Взагалі, без кохання, любові неможливо уявити жодного справжнього поета!Так от, Сергія Дзюби це стосується особливо:

* * *
Не випав сніг — щасливий, ніби мить.
Мені не стало легше від бронхіту.
І Моцарт у кімнаті не звучить —
Такий п'янкий, як жінка незужита.

Як Ти, що ще з роботи не прийшла,
Не сіла тихо на краєчок ліжка,
Не плакала і не горнулась трішки
До іншого далекого тепла.

І я, такий нескараний, лихий,
Не свідок, а Пілат тієї муки,
Одержу не смолу, а борщ смачний,
І поцілую не вуста, а руки.


Поет любить Жінку – земну, в чомусь грішну, стомлену від роботи і повсякденних турбот. Таку, яка поруч майже з кожним із нас. Потрібно тільки заглянути їй у вічі, щоб побачити океан любові. Кохання, без якого немає Поезії. І Сергій Дзюба своїми проникливими віршами допомагає нам зробити це!
Відповісти на статтю

Floyd Benjamin | 05.09.18 10:16:54

asd20180905
http://www.yeezy350boost-v2.us
http://www.underarmouroutletonline.us.com
http://www.skechers.us.org
http://www.vans-store.us.com
http://www.louboutin-shoes.com.co
http://www.offwhiteshoes.us
http://www.northfaceoutletonline.com.co
http://www.yeezy350v2-boost.us
http://www.adidas-outlets.us
http://www.birkinbags.us.com
http://www.charms-pandora.us.com
http://www.longchampus.us.com
http://www.nikefactorystores.us.com
http://www.redbottomsformen.us.com
http://www.barbourjacket.us.com
http://www.airmax-2018.us.org
http://www.nikesoccercleats.com.co
http://www.salvatoreferragamo-shoes.us
http://www.kyrie-3.us.com
http://www.fitflopus.us.com
http://www.balenciaga-triples.us
http://www.northfaceclearances.us
http://www.handbags-longchamp.us.com
http://www.skechersoutletonline.us
http://www.nflcheapjerseysfromchina.us.com
http://www.nike-airmax2018.us
http://www.nikekyrie-4.us
http://www.swarovskioutlet.com.co
http://www.timberlandshoes-outlet.us
http://www.airpresto.us.com
http://www.coachbags.com.co
http://www.ultraboost-adidas.us.com
http://www.pumashoes.us.org
http://www.cortezshoes.us
http://www.nikeoutletstoresonline.us
http://www.nike-outlet.com.co
http://www.birkenstockoutletsandals.us.com
http://www.northfacewomensjackets.us
http://www.underarmouroutlet-online.us
http://www.nikeprestos.us.com
http://www.vapormax-nike.us.com
http://www.birkenstocksshoes.us.com
http://www.timberland-outletstores.us.com
http://www.pandorajewelrybracelet.us
http://www.pandorajewelryofficialsiteus.us.com
http://www.northface-clearance.us.com
http://www.yeezysneakers.com.co
http://www.adidas-yeezys.us
http://www.goyard-bags.us.com
http://www.polo-ralphlaurenoutletonline.us.com
http://www.northfaceclearance.com.co
http://www.longchamps.us.org
http://www.louboutin-shoes.us.org
http://www.lebron15shoes.us
http://www.yeezysboost-350v2.us.com
http://www.coach-outlets.com.co
http://www.soldier11.us.com
http://www.airmax97ultra.us
http://www.asicsgellyte.us
http://www.goyard.us.org
http://www.pandoraring.us.com
http://www.beats-headphones.us.com
http://www.salvatore-ferragamo.us.org
http://www.pumafentyshoes.us.com
http://www.yeezy350v2shoes.us.com
http://www.airjordan11swinlike82.us
http://www.polo-outlet.us.org
http://www.pandorainc.us.org
http://www.pandorajewelryus.us
http://www.calvinkleinonline.us.com
http://www.birkenstocks-outlet.us.com
http://www.cheapsoccercleats.us.com
http://www.sunglassesforwomen.us
http://www.bluetintyeezy.us.com
http://www.airforceone.us.com
http://www.adidasyeezys.us.org
http://www.gymred11.us.com
http://www.kyrie3basketballshoes.us
http://www.fakeyeezy.us.com
http://www.barbourjackets.us
http://www.balenciagashoes.com.co
http://www.christianlouboutinmens.us.com
http://www.adidasyeezy-shoes.us
http://www.adidasyeezyboost350.com.co
http://www.timberlandbootsformen.us.com
http://www.kyrie4confetti.us.com
http://www.raybanglasses.com.co
http://www.vapormax.com.co
http://www.northface-outletonline.us
http://www.airjordansretro11.us
http://www.kobe12shoes.us
http://www.pandorajewelry70offclearance.us.com
http://www.nikeoutlet-storeonlineshopping.us
http://www.nikekd.us.com
http://www.kobebryant-shoes.us.com
http://www.adidasyeezy.com.co
http://www.vapormax.us.org
http://www.yeezy--shoes.us.com
http://www.currybasketballshoes.us.com
http://www.raybansunglasses-sale.us
http://www.huarachenike.us.com
http://www.airmax97silver.us
http://www.vapormaxplus.us
http://www.uggs-slippers.us.com
http://www.pandorajewelrysite.us.com
http://www.northfacejackets-clearance.us.com
http://www.kate-spade-handbags.us.com
http://www.supreme-newyork.us.com
http://www.poralphlaurenfactorystore.us.com
http://www.birkenstocksandals-outlet.us.com
http://www.airmax-plus.us
http://www.pandorabracelet.com.co
http://www.nikeoutletstoreonline.us.org
http://www.fake-yeezys.us
http://www.airforce1shoes.us
http://www.lacosteoutletstores.us
http://www.airuptempo.us
http://www.longchamp-outlets.us
http://www.nikeairmaxplus.us.com
http://www.swarovski-outlet.us
http://www.polooutletstores.us
http://www.pandoras-charms.us.com
http://www.redchristianlouboutinshoes.us.com
http://www.balenciaga.com.co
http://www.airvapormax2018.us
http://www.kyrieirving-shoes.us
http://www.jimmychoooutlets.us.com
http://www.michaeljordanshoes.com.co
http://www.goldengoose-sneakers.us.com
http://www.birkin-bag.us
http://www.nikeshoes-store.us
http://www.uggs-officialsite.us.com
http://www.air-vapor-max.us.com
http://www.uggsboots-outlet.us.com
http://www.yeezy-zebra.us
http://www.pandorasjewelryofficialsite.us.com
http://www.coach-purses.com.co
http://www.yeezybelugav2.us
http://www.redbottomslouboutin.us.com
http://www.skechers-outletonline.us.com
http://www.calvinklein-underwear.us
http://www.jewelrypandoras.us.com
http://www.northfacejacket-outlet.us.com
http://www.fitflopshoesclearance.us.com
http://www.pandora-jewelryoutlets.us
http://www.clarkshoes.us.com
http://www.jordan11swinlike82.us.com
http://www.ecco.us.org
http://www.northface-jackets.us.org
http://www.curry4s-shoes.us.com
http://www.balenciaga-sneakers.us
http://www.nikeairmax-95.us
http://www.longchamp-handbag.us
http://www.soccercleats.us.org
http://www.fitflops-sale-clearance.us
http://www.airmax-270.us
http://www.underarmouroutletonline.us
http://www.nike-factory.us.com
http://www.converseoutletstores.us.com
http://www.vapormaxplus.us.com
http://www.yeezyboost350v2.us.org
http://www.pandorasjewelrys.us.com
http://www.replica-rolex.us.com
http://www.ultraboost.us.org
http://www.nikeuptempo.us.com
http://www.cheapairmax-95.us
http://www.factory-coach.us.com
http://www.coachoutletclearances.us.com
http://www.curry-shoes.us
http://www.red11s.us.com
http://www.christianlouboutinmensshoes.us.com
http://www.supreme-clothings.us.com
http://www.louboutin-outlets.us
http://www.pandorajewelrycharmsinc.us.com
http://www.lacoste-poloshirts.us.com
http://www.polo-shirts.com.co
http://www.lebronshoes15.us.com
http://www.yeezyboost350v2.com.co
http://www.birkenstock-shoes.us.org
http://www.adidasoutlets.us
http://www.underarmour.us.org
http://www.skechersshoes.com.co
http://www.boostyeezy.us
http://www.ferragamoshoesoutlets.us.com
http://www.fenty-puma.us
http://www.thenorthface-jackets.us
http://www.lebron-soldier.us.com
http://www.pandorajewelry-bracelet.us.com
http://www.adidasshoesmen.us
http://www.calvinkleinoutlet.us
http://www.skechersboots.us.com
http://www.yeezyzebrav2.us.com
http://www.rihannafenty.us.com
http://www.newjordans2018.us
http://www.vapormax-2018.us.com
http://www.northfacesale.us.com
http://www.rings-pandora.us.com
http://www.celine-handbags.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearancestore.us.com
http://www.poloralphlauren-outlets.us
http://www.nike-kyrie.us
http://www.uggs-officialsite.us
http://www.offwhitevapormax.us
http://www.yeezys-boost.us.com
http://www.oakleyeyeglasses.us.org
http://www.eccoshoesformen.us
http://www.winlike96.us.com
http://www.coachfactoryoutletonlinestore.us.org
http://www.airmax-270.us.com
http://www.pandorabraceletsclearance.us.com
http://www.jordan11-red.us.com
http://www.converseoutlet.us
http://www.pandora-rings.us.com
http://www.pandoraus.us.com
http://www.huarache-shoes.us
http://www.bestsunglasses.us.com
http://www.louboutins-shoes.us.com
http://www.skechers-shoes.us.org
http://www.coach-usa.us.com
http://www.michaelkorshandbags-outlets.us
http://www.kd10shoes.com.co
http://www.christianlouboutinredsoles.us
http://www.underarmourclearance.us
http://www.michaelkorsoutletonline-official.us
http://www.yeezysboost350-v2.us.com
http://www.toryburchhandbag.us.com
http://www.reebok-shoes.us.org
http://www.nike-cortez.us.com
http://www.pandorajewelryofficialsite.com.co
http://www.newjordans.com.co
http://www.beatswireless.us.com
http://www.pandorabraceletscharms.us.com
http://www.mbtshoes-clearance.us.com
http://www.redbottomsforwomen.us.com
http://www.offwhitenike.us
http://www.redbottom.us.org
http://www.nike-stores.us.com
http://www.asics-running.us
http://www.pandoracharmsus.us
http://www.yeezy-bluetint.us
http://www.longchampbag.us
http://www.cheapnike.us.com
http://www.curry4.us.org
http://www.pandorajewelrycharms.com.co
http://www.northface-coats.us
http://www.oakley-sunglassesformen.us
http://www.wholesalejerseyschinasale.us.com
http://www.celine.us.org
http://www.ralphlaurenfactorystore.us
http://www.pandora-charm.us
http://www.louboutin-boots.us
http://www.handbagsoutlet-michaelkors.us.com
http://www.yeezysv2.us
http://www.asics-gel.us.com
http://www.offwhitejordan.us
http://www.goldengooseshoes.us
http://www.coachoutletstorehandbags.us.com
http://www.airvapormax.org
http://www.katespade-handbag.us
http://www.handbags-coach.us.com
http://www.adidas--nmd.us.com
http://www.pandorabraceletclearance.us.com
http://www.soccer-cleats.us.com
http://www.reebokoutlets.us
http://www.valentino-shoes.us
http://www.fakeyeezyboost.us.com
http://www.adidas-yeezy.us.org
http://www.polo-outletonline.us
http://www.puma-outlets.us.com
http://www.pandora-necklace.us
http://www.poloralph.com.co
http://www.nikeoutletstoreshoes.us
http://www.timberlandoutletstores.us.com
http://www.mbt.us.org
http://www.pandorasbracelet.us.com
http://www.swarovski-jewelry.com.co
http://www.fakerolexwatches.us.com
http://www.bestreplicawatches.us.com
http://www.pandorarings.com.co
http://www.coachoutletfactory-store.us
http://www.huarachesnike.com.co
http://www.tommyhilfigeroutlet.com.co
http://www.airmax-plus.us.com
http://www.yeezy-beluga.us.com
http://www.pandoras-jewelry.us.com
http://www.ralphlaurenoutlets.com.co
http://www.christianlouboutins.com.co
http://www.supremehoodie.us
http://www.redbottoms.com.co
http://www.adidassoccercleats.com.co
http://www.jimmychooshoessale.us
http://www.adidasshoesforwomen.us.com
http://www.nikeairmax-270.us
http://www.redbottom-heels.us
http://www.redbottomslouboutin.us
http://www.braceletpandora.us.com
http://www.skechers-sale.us.com
http://www.pandorajewelry-officialsite.us
http://www.birkenstock-outlet.us.org
http://www.timberlandbootsforwomen.us
http://www.adidas-outletonline.us.com
http://www.clarksshoesforwomen.us
http://www.jordan11red.us
http://www.fitflop-sandals.us.com
http://www.balenciagasshoes.us.com
http://www.pandoracharmsale.us
http://www.louboutinmens.us
http://www.clarksshoesforwomen.us.com
http://www.nikeoutletonlineshopping.us.com
http://www.birkenstockssandals.us.com
http://www.vapor-max.us.org
http://www.nikeclearance.us.com
http://www.cheapnfljerseysnfls.us.com
http://www.kd10-shoes.us
http://www.longchamp-bags.com.co
http://www.louboutinoutletus.us.com
http://www.northface-jackets.com.co
http://www.yeezysboost.us.org
http://www.jordan12s.us
http://www.red-bottom.us.org
http://www.air-max-2018.us.com
http://www.sunglassesformen.us.com
http://www.skechersoutlet.com.co
http://www.kyrie4-shoes.us.com
http://www.curry4s.us
http://www.red-bottoms-shoes.us
http://www.kevindurantshoes.com.co
http://www.nikeshoes-store.us.com
http://www.rihanna-puma.us.com
http://www.underarmourclearance.us.com
http://www.northfacejacketsforwomen.us
http://www.fit-flops.us.org
http://www.nikeclearancestore.us.com
http://www.kyrie4-shoes.us
http://www.nike-outletonline.us.com
http://www.yeezy-boost.us.org
http://www.nike-store.us.org
http://www.kyrie3s.us.com
http://www.timberland-shoes.us.org
http://www.ray-banssunglasses.us.org
http://www.north-face-jackets.us.com
http://www.jordanretro12.us.com
http://www.valentino-outletstore.us.com
http://www.vans-sale.us
http://www.thenorthfaceoutletonline.us.com
http://www.nmd-r1.us.com
http://www.pandorajewelry-store.us.com
http://www.uggslippersforwomen.us.com
http://www.nikeshoxformen.us.com
http://www.pandorasale.us.com
http://www.nike-airvapormax.us
http://www.raybansglasses.us.com
http://www.coachhandbagsoutletstores.us.com
http://www.jordan11winlike96.us.com
http://www.nikeshox.com.co
http://www.yeezysboost350.us.com
http://www.timberland-pro.us.com
http://www.newjordanscomingout.us.com
http://www.airmax97.us.org
http://www.tommyhilfigeroutletonline.us
http://www.canadagoosejacketoutlet.us
http://www.pandora-ring.us.com
http://www.northface-coats.us.com
http://www.pandoraearrings.us
http://www.northfacejackets-outlet.us
http://www.jordanshoesformen.us
http://www.bluetint.us
http://www.oakley-outlets.us
http://www.kyrie4confetti.com.co
http://www.redbottomsshoesforwomen.us
http://www.kdshoes.com.co
http://www.kd10s.us.com
http://www.vapormax-flyknit.us
http://www.toryburchoutletus.us
http://www.airjordan-shoes.us.org
http://www.asicsrunning.us.com
http://www.wholesalenfljerseyscheapnfl.us.com
http://www.jordans-retro.us.com
http://www.uggs-clearance.us.org
http://www.uggs-onsale.us.com
http://www.redjordan11.us.com
http://www.nikehuarache.us.org
http://www.christianlouboutins-shoes.us.com
http://www.northface-outletonline.us.com
http://www.birkenstocks.us.org
http://www.adidas-outletstore.us.com
http://www.uggsbootsforwomen.us
http://www.polo-outlets.us
http://www.yeezyshoes.com.co
Відповісти на статтю