НЕ ЗРАДИТИ СВОЮ МРІЮ

Критика, рецензії

НЕ ЗРАДИТИ СВОЮ МРІЮ

Марія Коляно, викл. каф. книгознавства і комерційної діяльності Української академії друкарства | 17.02.11 18:31:47

Оксана Лущевська про Христофора Колумба, Джона Ньюбері, Чарльза Дарвіна, Дніпрову Чайку, Перл Сайденстрікер Бак: оповідання / Оксана Лущевська. – К.: Грані-Т, 2010. – 96 с., іл. (серія „Життя видатних дітей”).

Ця книжка потрапила мені до рук несподівано і цілком випадково. Хоча випадково – лише на перший погляд, бо жодна книжка не потрапляє нам до рук просто так. Я читала її разом зі своєю семирічною донечкою (книжка адресована саме таким, як вона – дітям молодшого і середнього шкільного віку). Перше враження не було якимсь особливим – звичайна невеличка книжечка з чорно-білими ілюстраціями, навіть не кольорова (лише палітурка частково забарвлена). Більше зацікавила інформація про те, що у книжці розповідається про життя видатних дітей.
- І про Моцарта є? – запитала Софійка.

- Ні, але є про інших дуже цікавих людей, а точніше про те, якими вони були у дитинстві, – сказала я.
Моя відповідь трохи розчарувала Софійку. Вона мовчки взяла книжку і почала гортати. „Сміливий мореплавець. Дитинство Христофора Колумба,”- прочитала вголос і якусь хвилину розглядала чорно-білий портрет хлопчика, що замріяно дивиться в море. Через кілька сторінок ще одна ілюстрація – хлопець під вітрилом на борту корабля. Вітер надуває вітрило, розвіває волосся хлопчикові-підліткові, обличчя хлопчика зосереджене і натхненне. Наступні чотири оповідання витримали таку ж перевірку. Було видно, що ілюстрації Інги Леві Софійці сподобались, найбільше – про дівчинку, яка мріяла мати крила, тому вона почала читати оповідання „Вільна пташка. Дитинство Дніпрової Чайки”. Хоча оповідання невелике, всього 14 сторінок, Софійці довелось перервати читання. Перед тим, як відкласти книжку, вона дочитала фрагмент і запам’ятала номер наступного, а коли повернулась до читання – дуже швидко знайшла звідки продовжувати, бо кожне оповідання поділене на фрагменти по 2-3 сторіночки, які пронумеровані, до того ж кожен фрагмент змістовно завершений.
Інші оповідання читала Софійці я сама – про хлопчика, який мріяв про море, але мусів допомагати батькові у майстерні і як випадок допоміг йому потрапити на корабель. Пізніше він став відомим мореплавцем, що відкрив Америку для європейського континенту; про іншого хлопчика, Джона Ньюбері, якому випадок, що з ним стався, підказав, що на життя можна заробляти не лише руками, але й головою і він став першим видавцем, що надав дитячій книзі вагомого значення...Так ми швидко прочитали книжку, бо було легко і приємно уявляти те, про що розповідалося. Кожний хлопчик чи дівчинка Христофор Колумб чи Перл Бак, Чарльз Дарвін чи Дніпрова Чайка - показаний у оповіданні як звичайна дитина зі своїми звичайними дитячими переживаннями і проблемами – стосунками з батьками, близькими родичами, однокласниками, чужими людьми. Цим вони дуже близькі сучасним дітям. До того ж розказано з теплотою, з любов’ю. Не можу не відзначити мову Оксани Лущевської – красиву, лексично багату, емоційну. Після кожного оповідання подана біографічна довідка, що інформує про те, ким стала дитина в майбутньому. Молода українська письменниця, яка мешкає в США написала й прекрасну коротку передмову до своїх оповідань, яку назвала «Шлях, обраний серцем». В цілому - це проста, зроблена зі знанням справи, з теплом і любов’ю до дітей книжка. На щастя, зараз маємо чимало гарних книжок для дітей серед яких ця виділяється тим, що формує добрий смак і доступна за ціною. А найважливіше, що ця книжка, як і інші видання серії «Життя видатних дітей» ( у видавництві „Грані-Т” вийшло уже понад 30 видань) мають прекрасну мету, про яку сказано на звороті палітурки кожного видання серії. „Видатний французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері стверджував, що „всі ми родом з дитинства”. Наші дорослі досягнення ґрунтуються на дитячих спогадах та мріях. Ті, кому пощастило вчасно виявити свій талант, щасливі та відомі всьому світові. Історії геніального дитинства із серії „Життя видатних дітей” допоможуть вам і вашій дитині виявити саме той неповторний талант, що зробить вас батьками видатної особистості.”
Для тих батьків, які мріють стати батьками видатної особистості, книжка універсальних рецептів не дає, але показує конкретні приклади, проаналізувавши які, можна зробити дуже корисні висновки про те, що дитину треба любити, їй варто довіряти, а головне – їй слід дозволити займатися тим, до чого лежить душа і навчити мріяти. Щодо останнього, то ця книжка дійсно здатна допомогти, бо розповідає про дітей, які мали мрії – кожен свою, може трохи дивакувату, але жоден не покинув своєї мрії і не відмовився від неї, а зумів утілити її якнайкраще.
І наостанку. Якщо Ви прочитали цей відгук, можливо Вам варто звернути увагу саме на цю книжку? Хто знає, чи не наштовхне вона на щось важливе Вас, вашу дочку чи сина, племінника чи може ще когось. Бо нічого випадкового у цьому житті не буває...
Відповісти на статтю

Терен | Контакт: tanya_teren@mail.ru | 07.11.11 13:36:57

А про Моцарта в цій серії писала Ірен Роздобудько...

Марія Коляно | 21.11.11 16:58:33

Дійсно, про Моцарта у цій серії написала Ірен Роздобудько і Софійка прочитала це оповідання разом зі своїми сестричками. Але цю книжку (з червоним кольором на обкладинці) Софійка вже знайшла сама в книгарні, так само як і про Брюса Лі (з татової "подачі"). Гарна серія...А почалося з того, що мені до рук випадково потрапила книжка Оксани Лущевської :)
Відповісти на статтю