Світ біля ваших лап

Критика, рецензії

Світ біля ваших лап

Максим Меркулов | 30.08.14 17:57:12

Відомо, що величина Всесвіту кожної окремої людини залежить від обсягу її знань про навколишнє. А придатність цього Всесвіту до дослідження залежить від бажання людини пізнавати й мислити, подорожувати новими шляхами й робити нові відкриття. Втім, чому лише людини?
Терезка – кмітлива й допитлива такса, яка відрізняється від багатьох інших собак хоча б уже тим, що дивиться телевізор, вміє і любить читати, мандрує в такий спосіб незнаними місцевостями і знайомиться з чудернацькими тваринами і цікавими людьми. Дуже зручний спосіб для подорожі, що не потребує пароплавів і літаків, адже мандрівник має найнадійніший транспортний засіб на світі – свою уяву. До того ж мандрівки за допомогою книжок цілком позбавлені серйозних небезпек – у них неможливо назавжди заблукати, стати жертвою хижака або ж розбійника чи опинитися серед величезної пустелі без їжі і води. Терезка сміливо рушає у свої книжкові експедиції, полюючи на відкриття і враження (цікаво, що навіть саме слово «мисливський», на її думку, походить від слова «мислити»), не залишаючи при цьому свого затишного будиночка на вулиці Медової печери. Це й не дивно: яким ще може бути собака, чий хазяїн (точніше хазяйка) пише книжки. Терезка розумна, освічена (як вона сама любить про себе казати), спрагла до знань, подеколи буває гостра на язик (чого лише вартий вислів «Гавтостопом хіба блохи їздять. А я люблю – автостопом.»), знає свій родовід, чемна й вихована – це справжнісіньке домашнє звірятко-інтелігент, цілком гідне своєї власниці.
Проте одного дня Терезчина господиня говорить, що має податися не в уявну, а у справжню подорож, і попереджає, що буде відсутня впродовж цілого тижня. Героїня спершу не надає попередженню своєї хазяйки ніякого значення, і лише прокинувшись наступного дня, усвідомлює, що залишилася сама, і не може дати своїй самотності раду. Потрясіння Терезки настільки велике, що вона навіть дає оголошення про свою власницю, яка начебто зникла (демонструючи тим самим ще один свій талант – уміння писати). Але тут, ніби заступаючи місце «зниклої» хазяйки, до такси навідується інший собака – Бровко, що стає для неї надійним товаришем упродовж всього Тижня Самотності.
На перший погляд, Бровко – цілковита протилежність головній героїні. Він не читає книжок, не розуміє значення багатьох «розумних» слів (а деякі з них навіть переінакшує під час вимови, причому на кумедний собачий лад), іноді виявляє просто дитячу наївність, навіть складений ним віршик здатен викликати хіба що переляк, та й мешкає він не в домі письменника, як Терезка, а в будинку великої родини, де замість творчої тиші і розміреного побуту панують гамір і веселощі . Однак цей кумедний персонаж має низку переваг, які подобаються його інтелігентній знайомій: він життєрадісний і доброзичливий, охоче слухає розповіді про далекі краї та екзотичних звірів, а ще демонструє обізнаність з творчістю одного відомого барда, коли мова заходить про мореплавця Джеймса Кука. Веселий і неспокійний характер Бровка ніби доповнює меланхолійну і задумливу вдачу Терезки, обидва персонажі утворюють непереможний тандем, що здатен обійти всі пастки і пройти усі випробування, що їх може в собі таїти тихе і шляхетне, а все ж часом підступне й капосне місто.
З від*їздом господині для Терезки починається інше життя: менш впорядковане і більше непередбачуване. За ці сім днів, що вона змушена прожити сама, на її долю випадуть цікаві і, що важливо, некнижкові пригоди. Під час цих подій вона здійснить великий подвиг: подолає власну самотність, зрозумівши, що не схожа на тебе істота не обов*язково є чужою і ворожою. І всюди її супроводжуватиме вірний Бровко.
Власне, знайомство з великим світом, що лежить поза межами затишного будиночку і, головне, поза межами книжкових сторінок і бурхливої уяви, вихід за звичні, усталені рамки, перші кроки по новій, майже незнаній дорозі за нових, не зовсім зручних умов – це і є головна пригода, яка трапляється з героїнею книжки. В нагороду Терезка одержить не лише нові враження і цікаві думки, а й нового друга, а ще – свою, перевірену випробуванням, формулу щастя.
Отака вона, казка про маленьку, але мудру таксу, яка не злякалася і зробила перші кроки назустріч Всесвіту. І Всесвіт, вражений таким вчинком, покірно ліг до її коротесеньких лап
Відповісти на статтю