Статті, блоги

«Читаймо, бо це потрібно!»

Ольга Антоник, Наталя Жмовка | 08.02.08 20:24:55

Скажіть, чи не одним із найголовніших питань нинішнього стану виховання нового покоління громадян України є те, як і що вони читають? І чи достатньо багато і якісно читають?
А чи займався останнім часом хтось тим, щоб дослідити це?
Минулого року перший крок у цьому напрямку здійснила Українська академія друкарства, а саме кафедра книгознавства і комерційної діяльності. І можна було б не повертатися до цього (адже ми писали свого часу коротко про конкурс) , але цього року ініціатива буде продовжена, а отже варто про неї згадати. Адже...

Одним із цікавих і важливих заходів минулого року, зініційованим кафедрою книгознавства та комерційної діяльності УАД спільно з Департаментом гуманітарної політики Управління освіти, стала презентація під час 14 форуму видавців конкурсу «Книга у моєму житті», який проводився з 01.05.2007 р. по 25.05.2007 р. серед учнів 4-х та 8-х класів міста Львова (і про який свого часу повідомлялося на сайті). У конкурсі взяло участь близько 800 школярів. Відповідно до Положення конкурс передбачав написання невеликої творчої роботи на тему «Книга у моєму житті» та заповнення анкети щодо читацьких уподобань учнів. Основна мета конкурсу — популяризація книги і читання, вивчення попиту на книгу в учнівському середовищі, оптимізація книговидання для дітей і підлітків в Україні.
Презентація конкурсу відбувалась у Львівській науковій бібліотеці ім. В.Стефаника, де, за задумом організаторів та люб’язною згодою керівництва бібліотеки, можна відчути атмосферу, що творить її величність Книга.
Започатковуючи конкурс “Книга у моєму житті” кафедра книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства ще раз намагалася акцентувати проблему читання, за допомогою якого засвоюються базові цінності, формується суспільно-корисна особистість. У багатьох країнах давно і змістовно здійснюються різноаспектні дослідження читання та причин, що уповільнюють інтерес до спілкування з книгою у молодіжному середовищі. Проблема реанімування серйозного читання особливо актуальна зараз, оскільки кількість і якість прочитаних книг є показником інтелектуального рівня, соціальної зрілості і стабільності суспільства та конкурентоспроможності держави.
Читання і книга — важливий інформаційний ресурс суспільства, а людина, що читає — національна цінність, бо вона освічена, компетентна, культурна і толерантна. Проблемою читання всерйоз схвильовані видавці і книгарі, які особливо відчувають негативні тенденції у цій царині книжкової справи — адже прямим наслідком падіння інтересу до читання є зниження тиражів книжок, а значить і прибутків.
Право на читання — універсальне право людини, і для його реалізації потрібна підтримка з боку держави, школи, книжкового співтовариства, створення суспільних пріоритетів, для чого власне і проводяться заходи з пропаганди книги і культури читання.
Нації, що хочуть читати і читають, формуються з читаючих дітей — майбутніх громадян держави, від яких залежить рівень розвитку науки, бізнесу, культури. Отже, «просування» читання серед шкільної молоді є важливим стратегічним завданням для соціокультурного поступу України. До того ж, традиції формування добрих читачів органічно притаманні українському просвітницькому рухові. В тикторівському календарі «Золотий колос» за 1933 р. у статті «Молоді читальники» предметно розглядається проблема «здорового читальництва»: «...молодий хлопчина, змалку добре вихований у читальні, стане в майбутньому без сумніву корисним членом своєї установи і добрим сином своєї нації». У цьому контексті доречно пригадати педагогічну діяльність Миколи Галущинського — відомого діяча «Просвіти», автора багатьох педагогічних праць, у яких цілеспрямовано пропагується книга як основний засіб розвитку особистості. Серед них, зокрема, можна назвати опубліковані у Львові праці «Українські народні бібліотеки і праця над поширенням книги» (1926), «Геть неписьменність» (1927), «Позашкільна освіта» (1927).
Презентація передбачала оприлюднення та обговорення результатів анкетування, виявлення читацьких пріоритетів школярів, зустріч переможців конкурсу з видавцями та улюбленими авторами української книги. Урочисте нагородження переможців дипломами І-го, ІІ-го (два дипломи) і ІІІ-го (три дипломи) ступеня у кожній віковій категорії відбулося 25 травня 2007 року. Тридцять учасників конкурсу були відзначені у цікавих номінаціях: «Юний книгознавець», «Юний публіцист», «Юний філософ», «Активний читач»,
«За серйозний підхід до книги і читання», «Відкритість серця», «За зрілість думки», «За пропаганду української книги» та ін. Серед членів журі були представники різних ланок книжкової справи: Ольга Антоник — доц., кандидат філологічних наук, завідувач кафедри книгознавства та комерційної діяльності; Лариса Василишин — головний спеціаліст з питань загальної середньої освіти Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Ганна Керик — літературний редактор видавництва «Світ дитини», Надія Лавринів — завідувач відділом обслуговування читачів-учнів 5-9 класів і організації дитячого читання Львівської обласної бібліотеки для дітей, Марія Чумарна — член національної спілки письменників України, Надія Зубко — старший викладач кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства, Андрій Судин — доцент кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства, Оксана Левицька — старший викладач кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства, Тетяна Микитин — завідувач кабінетом книгознавства Української академії друкарства, Наталія Жмовка — аспірант кафедри книгознавства та комерційної діяльності Української академії друкарства,
Своєю присутністю учасники заходу продемонстрували, для кого є важливим майбутнє української книги, хто найбільше зацікавлений у розвитку явища, яке стартувало у Львові в Рік української книги. Зал бібліографії був вщерть переповнений юними переможцями та їхніми батьками. Освітян, на жаль, ця акція мало зацікавила, тому заплановане доросле обговорення читацьких уподобань школярів та оптимізації їх задоволення перетворилося у жваве емоційне спілкування школярів, авторів дитячих книг, видавців, бібліотекарів та науковців.
У вступному слові голова журі конкурсу Ольга Антоник та Лариса Василишин ще раз привітали переможців та наголосили на важливості книги і читання у процесі формування свідомості школярів та їх становлення як єдиної великої нації.
Завантажити зображення © Книгобачення 2007Зі зведеними результатами анкетування присутніх ознайомив доцент кафедри книгознавства та комерційної діяльності, член журі конкурсу Андрій Судин. Як виявилось, 96% школярів молодшої школи читають книги щодня. Перші позиції у відповідях на запитання «Яка твоя улюблена книга, герой?» посідає усім відомий «Гаррі Поттер» (Дж. К. Роулінг). Домінують також книги світових класиків: Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра», «Пригоди Геккельбері Фіна», Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха», «Малюк і Карлсон, який живе на даху”», казки Г.?К. Андерсена, Шарля Перро, Братів Грімм, А.-С. Екзюпері. Для більшості восьмикласників улюбленими книгами є пригодницькі романи Джека Лондона, Жуля Верна, Олександра Дюма, детективи Агати Крісті, Е.-А. По, А.-К. Дойля, поезія Вільяма Шекспіра. Серед вітчизняних авторів домінують: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Павло Загребельний, Ліна Костенко, Улас Самчук, Василь Барка.
Справжню конкуренцію «Гаррі Поттеру» у молодших школярів складають оповідання Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки», «Космонавти з нашого будинку», «Одиниця з обманом» та «Лумпумчик» Марії Чумарної (варто зауважити, що книга тільки готується до видання, а її вже можна назвати українським дитячим бестселером). В анкетах часто згадуються такі сучасні українські автори, як Марина Павленко («Русалонька з 7-В або Прокляття роду Кулаківських»), Божена Немцова, Володимир Малик, Марина та Сергій Дяченки.
Результати анкетування дозволили виявити, що, на відміну від молодших школярів, восьмикласники обмежені у виборі сучасної літературно-художньої і пізнавальної книги.
Емоційно, мудро і натхненно з дітьми спілкувалася їх улюблена письменниця Марія Чумарна. На її думку, школярі зачитуються Гаррі Поттером насамперед тому, що це їм цікаво. Адже у дитячому віці важко збагнути і осягнути драматизм творів, у яких домінують страждання та біль поневоленого українського народу (а саме такий сумний лейтмотив класичної вітчизняної літератури). Діти хочуть з книгою відпочити, помандрувати уявою у різні країни та світи, як це вони роблять, скажімо, з Лумпумчиком (героєм однойменного твору авторки). Марія Чумарна познайомила дітей з художницею Оксаною Мазур, що ілюструвала книгу, показала ескізи головного героя Лумпумчика, і запропонувала школярам внести свої корективи щодо його образу. Авторка також наголосила на тому, що підлітків захоплює тема кохання, любові (про це свідчать і результати анкетування), однак таких книг практично нема на книжковому ринку.
Учні також мали змогу поспілкуватись з авторкою «Русалоньки із 7-В» — Мариною Павленко, яка розповіла про продовження «Русалоньки» і нові, ще цікавіші і захоплюючі пригоди дівчинки Софійки, її кохання і переживання.
Серед присутніх також була письменниця Оксана Думанська, директор львівського видавництва «Каменяр» Дмитро Іванович Сапіга, редактор вінницького видавництва «Теза» Наталія Брискіна, яку особливо зацікавив досвід проведення конкурсу “Книга у моєму житті”.
Про особливості читацьких уподобань школярів розповіла член журі конкурсу Надія Лавринів — завідувач відділом обслуговування читачів-учнів 5-9 класів і організаторів дитячого читання Львівської обласної бібліотеки для дітей, справжня берегиня читацьких зацікавлень школярів. Вона щоденно спілкується з ними, допомагає їм у виборі книг і формуванні читацьких смаків, пропонує новинки, обговорює прочитане. Серед присутніх вона упізнала постійних відвідувачів Львівської обласної бібліотеки для дітей.
Книготорговельну ланку книжкової справи представила директор ТзОВ «Дитяча книга» Людмила Придатченко — колишня випускниця Української академії друкарства. Вона запросила усіх присутніх до книгарні і подякувала за організацію подібних конкурсів.
Редактор журналу «Світ дитини» Ганна Керик акцентувала на проблемах якості дитячої книги, добротності її змісту і форми. Вона виступила своєрідним експертом дитячих книжок — з прикрістю зачитувала неоковирні рядки, надумані рими, штамповані фрази і просила усіх учасників книжкового ринку захистити дитину від “інформаційного сміття”, закликала батьків перечитувати або бодай уважно переглядати книгу перед тим, як запропонувати її дитині.
До слова були запрошені і переможці конкурсу «Книга у моєму житті». Напередодні проведення конкурсу організатори задавались питанням, чи зможе змінити декілька подарованих книг і сотня вручених грамот ставлення школярів до читання. Відповідь дали самі учасники. Зі словами вдячності та чудовим віршем виступив Арсен Кулик (учень 9-А класу СШ №53). Переможниця конкурсу серед восьмих класів Клименко Оля (учениця 9-Б класу СШ №45), розповіла про те, наскільки серйозно учні готувались до написання твору, якою була їхня радість, коли в одному класі виявилось дев’ять переможців, і як це заохотило її та однокласників до читання. Оля висловила вдячність за те, що організовуються такі конкурси, що учні можуть висловити свою думку, і, що найголовніше, «…нас почули!». Враженнями від конкурсу поділилась Соломійка Війтович (учениця 9-А класу СШ №34), переможець у номінації «Відкритість серця». «Мені було надзвичайно приємно, що мене запросили на цю презентацію», — сказала Соломійка. Дівчинка наголосила на важливості пропаганди саме україномовної якісної книги. Соломійка Гураль (учениця 9-Б класу СШ №53), переможець у номінації «Зрілість думки» висловила свої побажання видавцям та авторам української книги: «Ми хочемо читати книги, написані для нас, для підлітків: детективи, пригодницьку літературу та ін.». Свій виступ Соломійка закінчила палкими словами: «Читаймо, бо це потрібно!».
Усіх присутніх вразив чіткий, послідовний і логічний виступ Іванни Захаревич (учениці 9-А класу СШ №99), дипломантки другого ступеня конкурсу «Книга у моєму житті». Іванка висловила вдячність організаторам конкурсу та своїм батькам, які з дитинства прилучали її до книги і читання: «Мама подарувала мені «Буквар», а тато — «Кримінальний кодекс». Дівчинка пропагує книгу і читання, зокрема «Біблію», серед своїх знайомих та однокласників. На її думку, це справжній скарб людства. Іванка, як і багато інших учасників конкурсу, сподівається на його продовження, бо це дає можливість висловити власну думку і є стимулом до читання .
Закінчилась презентація словами вдячності і побажаннями батька дипломанта третього ступеня серед 4-х класів Петра Синєокого (учня 5-А класу СШ №53).
Сподіваємось, що така «бібліотерапія», яка набрала обертів з проголошенням 2007 року «Роком української книги», залучення до цього процесу відомих особистостей, проведення різноманітних конкурсів у бібліотеках, школах і надалі сприятиме популяризації книги і читання серед учнівської молоді і формуванню нового покоління здорової свідомої української нації.
Відповісти на статтю