Статті, блоги

Свобода і відповідальність (продовження)

Т. Литовченко | 22.11.11 21:19:02

Від ред.: Сьогодні у розмову втручається письменник Тимур Литовченко, який прислав свою репліку.
Даючи її без змін (все ж таки ми декларуємо свободу висловлення :) ) відчуваю потребу як редактор сайту, а також до певної міри модератор розмови) зазначити, що не все у частині висловів поділяю. Але наразі це все, чим прокоментую. Далі судити вам.
Особисто я висловлюся або в коментарях, або ж додам своє бачення як окрему публікацію. Зокрема щодо "політизації" оцінки письенницької творчості, як з огляду на її стимулювання, так і з огляду на підпорядкованість чи заангажованість...
Отже:

На мою думку, середньостатистичний (підкреслюю — саме середньостатистичний!) письменник вільний не більше, ніж саме суспільство. Наше українське суспільство поки що не є вільним і демократичним — відповідних середньостатистичних письменників і маємо! Звісно, з певними нечастими відхиленнями від такої «норми» в обидва боки…

Колись один з моїх видавців ошелешив (точніше, одна з моїх видавчинь ошелешила) мене запитанням:
— Тимуре Івановичу, зізнайтеся чесно: як ви, письменники допустили, щоб у вашому середовищі на верхівку пробилося стільки непотребу?!
Запитання з її боку виглядало дещо риторичним (адже на відміну від літературного твору, книга є продуктом колективної творчості, й саме видавець вирішує, творчість кого з письменників набере вигляду зброшурованого стосу паперу — себто, омріяної книги). Тим не менш, проблема колективної відповідальності письменників за кількість «непотребу» в літературі в будь-якому разі зводиться до проблеми персональної відповідальності кожного з письменників за результати індивідуальної творчості.
Отже…
Отже, зважимо на те, що всі ми родом з минулого. А в минулому у нас було що?! Вірно: СРСР з єдиним офіційно дозволеним творчим методом — соціалістичним реалізмом, з письменниками — «інженерами душ людських» на непрямому утриманні держави (через гарантовані гонорари за кон’юнктурні книги, членство в єдиній літературній спілці, отримання житлоплощі в «письменницьких» будинках тощо) і з диво-народом, «що читав найбільше у світі». Звісно, відхилення були в усьому: ухилялись від соцреалізму, писали «в шухляду», сидячи в «андеґраунді», читали самвидав, дефіцитні «товсті» журнали й заборонені книги… Але всі ці виключення лише підтверджували правило.
В один прекрасний момент вся ця система згнила на корені й самозруйнувалася. І настала… демократія? Ні — поки що просто свобода! Бо демократія — це не свобода сама по собі, а свобода дії у сполученні з чіткою відповідальністю за свої дії. Тоді як усі вихідці із самозруйнованого СРСР хотіли тільки й виключно свободи без найменшої відповідальності за свої дії.
Що ж: хотіли?.. отримали те, що тільки могли: криміналізовану державу.
Пам’ятаєте, як сказано у Висоцького:
«Мне вчера дали свободу —
Что я с ней делать буду?!»
Що робити на волі вчорашньому зеку?! Вкрав, випив — у в’язницю! Бо воля неїстівна, а їстоньки ж хочеться щодня! Без відповідальності за свої дії не можна уникнути зіткнення інтересів, різного роду конфліктів, у яких перемагають добре організовані, вишколені, нерідко озброєні формування.
Кримінальні…
А тих, хто програв на цьому «святі життя», очікує різке зубожіння й занурення у маргінес…
Втім, цей стислий суспільствознавчий відступ я зробив тому лише, щоб прояснити долю літератури в умовах наявного на українських теренах «дикунсько-бюрократичного недокапіталізму». Бо в літературі тривали точнісінько такі ж процеси.
Лише вчора середньостатистичні «інженери душ людських» були згуртовані в єдину спілку, творили в межах дозволеного соцреалізму, прославляли рідну КПРС, досягнення Великого Жовтня, трудові подвиги радянського народу і т.ін. А сьогодні настала свобода… Насамперед, свобода засудження радянської минувшини. Знов як у Висоцького:
«И хлещу я березовым веничком
По наследию мрачных времен!..»
Ну, гаразд: відшмагали самі себе, як та унтер-офіцерська вдова! Відшмагали раз, другий, третій… Далі розкрили потаємні шухляди ті, хто творив в «андеґраунді»: всі гадали, що звідти вийдуть на світ незрівнянні шедеври… Але там виявились здебільшого незрозумілі нікому інтелігентські рефлексії!..
І ось вам картина олією художника Рєпіна «Припливли»: за вікном на вулиці, нагадую — свобода (помилково названа демократією), але свобода — річ неїстівна… а їстоньки ж письменникові ой як хочеться!.. причому треба ж таке — їсти хочеться щодня!.. Що ж робити письменникам?! Ясна річ, робити те, що вони звикли робити: ОБСЛУГОВУВАТИ!!! Тільки й різниці, що раніше вони обслуговували «суспільне замовлення» від КПРС, а тепер «замовниками» став:
— або криміналітет;
— або у пом’якшеному варіанті — просто криміналізовані чи морально розбещені особистості;
— або навпаки аутсайдері, які опинилися на маргінесі.
Обслуговування «суспільного замовлення» відбувалося за активної підтримки видавців, яким потрібно було впарювати видані ними книги відповідному читацькому контингенту. Отак і стали ідеальними літературними героями «круті хлопці» й «відморожені телиці»… або навпаки — «відморожені хлопці» та «круті телиці»… Втім, яка різниця?! І те, й інше — то є варіант літературної норми!
Була у цьому літературному «розкладі» також своя «контркультура»: невизнані генії чмошного вигляду, які ведуть «вишукані» (насправді ж зарозумілі) бесіди, паралельно длубаючись то в носі, то в… кгм-м-м!.. Самі розумієте, в якому місці.
Наскільки відповідально все це писалося? Не сумнівайтесь: писалося це все з величезною відповідальністю!!!
Бо у нас немає літературного ринку — натомість є провінційний літературний базарчик, де бал правлять зарубіжні «гранди» й куди місцеві видавці підкидають центнери макулатури, розраховані переважно на криміналітет, розбещених або ж на аутсайдерів! Замовники є — письменники пишуть, видавці добирають «якнайкраще» з написаного і видають… «Якнайкраще» — себто, якнайкривавіше, якнайбрудніше і якнайвідмороженіше! Бо і видавець, і письменник відповідають за кількість роздертих трупів і шмарклів, за потоки бруду, крові, лайна й матюків, якими заповнюються сторінки чтива. Бо відповідальність перед «братвою» (що є основним замовником за таких умов) — чітка і зрозуміла.
Отака картина олією художника Рєпіна «Припливли» закладалась у «кляті 90-ті». Нині ж, на початку ХХІ століття вона дещо трансформувалася відповідно до суспільних змін. Тут криміналізована держава поступово трансформується у кримінальну. На зміну «новим українцям», «бандюкам» та «телицям» прийшли більш цивілізовані чиновники-хабарники, державні корупціонери. Вони навчилися регулювати «тиск пари» в середовищі маргіналізованого суспільства, час від часу влаштовуючи «революційні» викиди енергії… під міцним, але водночас ненав’язливим контролем потужних партій. Останній приклад такого штибу — нещодавні акції протесту під стінами Верховної Ради, де засідає «регіональна» парламентська більшість… очолювані провінційними лідерами правлячої Партії регіонів!!! Звісно, від таких «ігрищ» суспільство давно вже втомилося, а втомившись — розчарувалося…
Сучасна література, покликана обслуговувати вже не криміналізоване, а кримінальне суспільство, за цих умов також почала «втомлюватися» й занепадати.
Все просто. Раніше письменники за потурання, більш того — за палкого сприяння видавців припинили витягати своїх читачів з болота (бо така робота потребує зусиль і є невдячною!) змагалися, хто кого перематюкає, перебруднить і перекривавить. І от — СТАЛОСЯ!!! Письменник остаточно примостився біля свого маргіналізованого читача… в одній калюжі багнюки й не заговорив — зарохкав так, щоб його зрозуміли навіть люди з IQ=0.
Але як не прикро, тут виявилося, що читання — справа нудна, навіть у розрахунку на читача з IQ=0 потребує певних мозкових зусиль. Краще подивитися телевізор!.. Але в «телеящику» все несправжнє — тож замість перегляду шоу «Дом-2» краще налигатися в зюзю, побити дружину або побитися з сусідом… Які нерви!!! Який адреналін!!!
Отож і виходить, що письменник, який занурився у калюжу та рохкає по-свинячому, нікому не цікавий! Хоч як щиро він намагався задовольнити (за допомогою видавця) «вибагливий» читацький смак. Звідси й балачки про «вмирання літератури»…
Хоча насправді зовсім не література вмирає, а всього лише прошарок кон’юнктурників, які дуже-дуже відповідально працювали на інтерес кримінальної верхівки — й нарешті допрацювалися.

Тимур ЛИТОВЧЕНКО

Ніч з 20 на 21 листопада 2011 року, Київ
Відповісти на статтю

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 23.11.11 01:22:36

Я би тут лише скромно додав, що у нас відсутня досліджена соціологія читацьких уподобань; йдеться, звичайно ж, не про того читача, який у калюжі...

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 23.11.11 14:11:16

Так, звісно, йдеться не про людину, яка впала в калюжу й лежить там. Хоча б тому, що такий "читач" навряд чи купить книгу - а тоді видавець не отримає гроші за свій товар... Сподіваюсь, Ви зможете пробачити письменнику декілька метафор?.. Тим більше, писалося все це вночі, коли творча уява особливо розбурхується... :))))))
З іншого боку, не хотів би, щоб хтось подумав, буцімто все це писалося "на хвилі суцільної фантазї"! Наведу лише два приклади на підтвердження своїх тез.

Приклад №1. 1992 рік. Дуже молодий письменник Тимур Литовченко приніс в редакцію "товстого" столичного літературного журналу Спілки письменників (дуууже солідно!!!) щойно завершений роман "До комунізму залишалось років п'ятнадцять-двадцять". Тема "нецілована" - Куренівська трагедія. Також в романі простежуються теми розстрілів у Бабиному Яру та Чорнобильської катастрофи. Це лише самі ключові теми, не кажу про інші елементи літературного твору... Але лише дізнавшись про тематику роману, редакція солідного "товстого" журналу підняла молодого письменника на сміх. Яка там Куренівська трагедія, який Бабин Яр і аварія на ЧАЕС?! Навіщо це все сучасним читачам?! Всі зараз читають детективи - тож і пишіть детективи, добродію!..
На прощання молодого письменника "нагородили" свіжим числом того самого журналу, що розпочиналося із "забойного" детективу одного київського автора. І натякнули, що цей самий детектив невдовзі видадуть аж у Москві окремою книгою... і що цей автор вже укладає з тим московським видавництвом договір на наступну книгу... А роман про Куренівську трагедію можна сміливо викидати на смітник!..
Кот Бегемот колись сказав: "История нас рассудит..." - так само сталося і в цьому випадку. Закінчення історії таке: на початку 2000-х Тимур Литовченко вже в якості українського журналіста був присутнім на акції протесту, де останні працівники цього самого "товстого" журналу привселюдно спалили кілька його примірників на знак протесту проти "обрізання" держпідтримки "солідному" літературному виданню та намагань викинути редакцію із займаного приміщення. Мовляв, держава не цінує їхній журнал... Ну, що ж: вони хотіли "селекції" авторів?! Вони здійснили "селекцію"! І "доселекціонувалися" до того, що читати їхній журнал стало нецікаво...

Приклад №2. Вже ближче до середини 90-х один з товаришів молодого письменника Тимура Литовченка зайнявся видавничою справою. Коли прочитав "Повість про чотири квітки", то загорівся настільки, що запропонував авторові: послухай-но, повикидай звідти всі емоції, всі історії кохання - нащо це?! Якщо натомість напхаєш у текст фізіології, у тебе така "малинка-полуничка" вийде!.. Коротше, буде з цього кльовий порнографічний роман, який ми розтиражуємо!!!
Завершення цієї історії не знаю - бо просто перервав стосунки зі своїм колишнім товаришем. Хоча для розрядки й обіграв ту фатальну розмову в фіналі короткого роману "Двоє в чужому домі"... Просто в романі у автора, який чує аналогічну пропозицію, відростають вампірські ікла, й він кидається на видавця з наміром висмоктати з нього всю кров - я ж розплатився з колишнім товаришем в інший спосіб.

От вам два реальні приклади селективної роботи двох реальних суб'єктів видавничої справи у першій половині "клятих 90-х". Міг би навести ще приклади - та навіщо?! Вистачить і цього, щоб зрозуміти: порівняно з СРСР нічого принципово не змінилося, просто якщо в радянські часи існувало політичне замовлення на твори штибу "Людина з рушницею" і "Танкер ДЕРБЕНТ", то у "кляті 90-ті" пішно "дикунське" ринкове замовлення на криварі вбивства, на бруд і матюки, на розгнузданий секс і все таке інше в тому ж дусі. Видавці відбирали для друку саме такі тексти, стимулюючи письменників писати саме в такому дусі. Але нескінченно примножувати гори трупів, розливати ріки крові та болота бруду неможливо! Бо колись-таки спрацьовують механізми захисту людської психіки, й читати все це стає нецікаво... Отут і починаються скиглення про "смерть літератури".

Klabautermann | Контакт: T_82@rambler.ru | 23.11.11 21:03:34

Ага, зробити з "Повісті про чотири квітки" - порно... з містико-філософської притчі - сексодром... Heilige Maria, Gottesmutter!!! Я сподіваюся, той видавець таки полишив бізнес? Чи взявся вивчати затребування інших типів аудиторії?

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 24.11.11 09:15:35

Так, з видавничого бізнесу цей добродій пішов. Востаннє я бачив не його самого, але його на серії фотографій в якості піарника великої компанії. Ну, нехай піарить...

Тимур Литовченко | Контакт: tim-lit@i.ua | 24.11.11 19:34:52

До модератора:
Шановний пане Андрію, чекаю на Вашу репліку у відповідь!
Задля продовження розмови!..
;))))))
Відповісти на статтю