Проти течії Кальміюсу

Статті, блоги

Проти течії Кальміюсу

Розмову вела Тетяна Череп-Пероганич | 16.01.18 22:38:12

Не так давно побачила світ антологія «Кальміюс». Це свого роду квінтесенція першого східноукраїнського регіонального літературного конкурсу «Кальміюс», проведеного у 2016 році, який відбувався під час фестивалю з однойменною назвою.
Про роботу над виданням розповіли письменник Володимир Вакуленко та художниця, поетеса Марія Козиренко.

— Володимире, питання до Вас. Як і коли виникла ідея створення антології?

— Це зовсім не моя ідея. В листопаді 2016 року в Краматорську відбувся фестиваль «Кальміюс» на якому були оголошені переможці літературного конкурсу. Власне від того фестивалю і почала створюватися антологія. Але і в цьому випадку ідеї надрукувати антологію належали не організаторам і не мені ясна річ. У 1999 році подібний проект створював у Донецьку Олег Соловей. Останній його 27 випуск, вийшов друком у 2009 році. Далі відбулася тиша і от в 2017 році сталася перша спроба відродити антологію. Ось тут я вже попрацював над власними ідеями, а допомогла мені в їх реалізації художниця Марія Козиренко.
Далі вирішив, раз частини дві, то створити незвичну антологію для читача — «книгу-перевертень». Тобто, з одного боку йдуть дитячі номінанти, з іншого боку — дорослі. Вельми чудово вийшло. Авторів теж не приховував. У деяких непогані перспективи видавати свою творчість окремо, тому я для зв’язків із видавцями позалишав під прізвищами авторів їхні електронні адеси. Ну, і до антології увійшли не лише маловідомі автори: дебютував Олександр Олійник зі своїм романом «Денний звук» (видавництво «Кальварія»), Марія Козиренко та Наталія Дев’ятко добре відомі автори серед читачів, та й мене у широких літературних колах добре знають.
Всі ми переможці «Кальміюсу», хоч і в різних номінаціях. До того ж, проект об’єднав усю східну Україну, включаючи письменників із тимчасово-окупованих територій та громадян ВПО. Власне, в цьому і полягала концепція конкурсу — запросити авторів із Донеччини, Луганщини, Харківщини, Запоріжжя та Дніпропетровщини та об’єднати.

— Маріє, поділіться, будь ласка, враженнями щодо альманаху «Кальміюс» як ілюстратор і оформлювач?


— Так склалося, що я не лише автор малюнків на обкладинці альманаху, внутрішніх ілюстрацій, а й представлена як поет. Адже альманах склали твори переможців позаминулорічного конкурсу «Кальміюс», в якому брала участь.
Якщо уважненько погортати альманах, то серед авторів можна ідентифікувати не лише художників, а й, напевно, педагогів, музикантів, істориків. Є навіть один рятувальник — це я точно знаю.
Пропозиція попрацювати над оформленням «Кальміюсу» була для мене несподіванкою, але вельми приємною. Результатом задоволена. Не беруся судити свою власну роботу, але те, як розпорядилися моїми малюнками дизайнери і верстальники, мені подобається.
Текст залишився головним, картинки ніде не заважають адекватно його сприймати — для мене це головне.

— Володимире, до антології «Кальміюс» Ви увійшли і як дитячий автор, отримавши І місце в дитячій номінації. Що для Вас є еталоном дитячої літератури і які автори в ній стали для Вас авторитетними?

— Як не крути, але повноцінної дитячої літератури не існує навіть у західних країнах. Для мене еталоном казкарства завжди був і є Льюїс Керрол. Казки, читаючи які, потрібно думати, та й не подібні до інших. Саме в казці «Аліса в країні Дивокраю» є натяк на те, яким має бути сучасний автор. А просто автору потрібно вміти створювати шість неможливих речей. І не просто створювати, але й щиро вірити в них. Сучасні автори нагадують мені письменників із зашморгом на шиї — романтики нуль, переспіванки того, що вже написали до них. Дехто з них все-таки вірить в існування декількох неможливих речей і щось пробує створювати неможливе. На жаль, це «декілька» обмежується в небагатьох речах — дракона в собі вдавалося вполювати одиницям. Найбільше мене дістають віршики в яких і рима слабка і текст ніякий. Нове покоління письменників не вірить в найголовнішу неможливу річ — сьому. Віра в те, що дитинство не минає ніколи і те що твої слухачі — це твоє відображення минулого. Чи хотів би в перші часи дитинства ти слухати себе сам? Дехто із письменників пробує писати на нові теми, але троянди знову лишаються не перефарбованими. Тут варто згадати сучасну казку «Шрек». В ній не бракує повноцінно дитячого наповнення. Головне, що середньовіччя ти трохи відчуваєш по-сучасному. Автор казки Вільям Стейґ (мрію, нарешті почитати. Але книги українською мовою ще не зустрічав) вірить як мінімум в три неможливі речі: а) те, що віслюки розмовляють; б) те, що монстри можуть перетворюватися у небанальних принців; в) у дитинстві ми не відчуваємо сорому.
Власне, автор і живе своїм безсоромним дитинством. Певно «Шрек» і є еталоном сучасності яскравої літератури.
Автор прожив колоритне життя, досягнувши віку 95 років, і відомий не лише «Шреком», а й купою інших казок та анімацій до мультфільмів. Певно, у нас є від чого відштовхуватись авторам, та поки що за еталон доведеться приймати іноземних авторів.
Але повернуся до початку розмови — автору в першу чергу потрібно навчитися вірити в шість неможливих речей, хоча в наш час потрібно більше…
PS. Останнім часом я припинив себе вважати дитячим письменником. На жаль, мені не вдається увірувати в усі неможливі речі, тому в мене були звичайні експерименти. На сьогодні я вірую в 3 неможливі речі: а) вмію спілкуватися зі звірами та природними явищами інтуїтивно і подумки; б) люди вміють перевтілюватися в те, чого не очікуєш; в) моє дитинство не закінчиться ніколи, але мені весь час бракує зосередженості. Останнє і заважає знайти ту іскру, яку знайшли Льюїс Керрол та Вільям Стейґ.
Запалити дитячі серця оживаючим вогником казкарства — ось яка потрібна ціль для сучасних письменників. На жаль, ще зарано говорити про вогонь в середині дитячої книги, писаної сьогодні…

— Маріє, знову повертаємося до Вас. Чи плануєте продовжувати співпрацю з «Кальміюсом» як художник?

— Якщо запропонують, то з радістю продовжу. Наразі важливо, щоб проект, щойно відродившись, набрався сили й певності, а для цього може знадобитися не один рік. Але в будь-якому разі я завжди поруч і готова допомогти.

— Володимире, чим Вас зацікавив проект, яким Ви займалися? Якісь помічники у Вас були? Де можна придбати видання?


— Антологія готувалася повністю на волонтерських засадах. Вона створювалася не для того, щоб заробити, а для того… Власне, на сході так бракує української мови. А до антології надійшли тексти всі україномовні. Русизми я правив, але то таке. Для мене це величезний стимул. Багато хто поховав схід України давно і російська окупація сьогодні стала очікуваним явищем для багатьох. Але мало хто цікавився тим, що ще до 1930 років донецьку вишиванку часто одягали на свята, те що під час геноциду 1932-1933 років у нас вимирали цілі села і швидко заселялися росіянами з найвіддаленіших областей Московії, те що в 1940-1958 роках на території Донеччини підпільно діяла ланка УПА, під керуванням Євгена Стахіва, яку до того ж багато хто підтримував із місцевих мешканців...
До того ж, основна вимога донецьких повстанців було знання і спілкування виключно українською мовою. Прикро, що нам споганили історію, переписавши нашу московитською. Все-таки під час другої хвилі визвольної боротьби проти колаборантів у нас з’явився шанс досягнути перемоги. Московія нині слабка як ніколи — у неї вичерпуються ресурси. В одному зі своїх дорослих віршів я назвав нинішню ситуацію «війною помираючого, безнадійно прикутого до ліжка». Український Донбас повернеться, як і Крим, який теж не варто списувати. І хочеться, щоб українська мова стала мовою більшості. От тому й робимо такі спроби, як фестиваль, чи антологія. І не ми одні.
Нещодавно вийшла антологія «Порода», упорядниками якої стали Микита Григорів та Веніамін Білявський, в якій зібрані твори відомих авторів Донеччини та Луганщини. Україномовна культура була і є потужнім носієм української мови, і саме через неї ми повернемо наш ДОНБАС у давнє проукраїнське русло. Нехай це буде саме Кальміюс!
Після того як я завершив з реалізацією власних ідей і подав до видавництва готовий матеріал виникли невеликі проблеми з обіцяним перерахуванням на видавництво коштів. Думав не встигнемо, але вийшло якраз на першу презентацію. Видавця Віталія Зарицького знаю давно, адже в його видавництві «Ліра-К» вийшли друком мої дві крайні книги. Тож мені вдалося вмовити видавця на виготовлення 15 сигналок. На початку думав, що розповсюджувати доведеться знову мені (мене забагато в антології — автор, автор ідей та анотації, упорядник, співредактор. Я не винен — так сталося. Організатори конкурсу не попіклувалися зовсім про допомогу в створенні антології. А я розпочату роботу завжди доводжу до кінця), але тут допоміг видавець. Я маю лише один примірник на руках. Це оплата за мою роботу. Так, людям показати. А решту можна замовити безпосередньо у видавництві: http://lira-k.com.ua/books/hudozhnі/kalmijus--antologija.html

— Маріє, розкажіть про свої творчі здобутки і які, якщо не секрет, плани на майбутнє у Вашій творчості?


— Про літературні здобутки — це передусім чотири книги. Симетрично — дві поетичні й дві прозові. Перша — поетична збірка «Сонячна бомба», друга — збірка короткої прози «Бюро загублених думок». Останні дві — фантастична повість «Жуйка» і поетична збірка «Слова автора». Всі книги, окрім останньої я оформлювала сама. Лише остання поетична збірка уникла такої долі (усміхається). Якщо ж говорити про сторонні проекти, то оформлення антології «Кальміюс» — перший такий досвід для мене.
У найближчих планах — ще одна поетична книга. Сподіваюся, вона вийде 2018 року. Принаймні, частину матеріалу для неї вже написано.

— Володимире, наостанок. Якими проектами Ви займаєтесь зараз? Чи будуть наступні випуски?

— Зараз я роблю купу проектів, але це не стосується літератури. Здебільшого історичного напрямку. Поки що тримаю в таємниці що саме задумав. А з літературних, якщо мені вдасться вибити кошти будуть видані два проекти. Про один з них можу сказати вже. Перевидаватиму свою крайню книгу бойової поезії «УБД-реінкарнація» в подарунковому форматі. Але даруватиметься моя книга бійцям, волонтерам, бібліотекам. Решта, при бажанні, зможуть придбати книгу. Орієнтовно вартість її буде 175-200₴. Всі кошти підуть на поїздки, презентації. Є ідея створити в незвичному форматі. Відверто кажучи, дещо мене надихнуло. А про другий проект поки що збережу інтригу, але це буде багато авторів.
Робити подібний проект, як «Кальміюс», я вже не буду — розчарований повністю в організаторах конкурсу. Та й не рентабельно з року в рік робити те саме. Але продовжувати ідею Олега Солов’я варто, — я вже говорив про причини. Трішечки хочу змінити назву. Буде «Kalmias-Oriens» латинською мовою. Трішечки робитиметься, так би мовити, експортний варіант. Але то ще радитимусь з друзями по Кальміюсу, організаторами саме фестивалю. Ну і також наповнення буде зовсім іншим.
В мене купа вже нових ідей, як зробити проект постійним і що в ньому не вистачає. Ну, і в майбутньому статус антології зникне — це буде звичайний альманах. Також не виключене постійне фінансування альманаху. Все ж, поживемо, побачимо. Можливо на цей рік з конкурсом зробиться трохи відпочинок, а буде лише фестиваль. До наступного проекту ще лише рік почався, тому ближче до осені проявиться що і до чого…

— Володимире, Маріє, успіхів вам. Дякую за розмову.
Відповісти на статтю

John Miller | 20.07.18 09:00:44

http://www.braceletpandora.us.com
http://www.offwhitejordan.us
http://www.ralphlaurenoutlets.com.co
http://www.vapormaxplus.us
http://www.coachbags.com.co
http://www.adidas-outletonline.us.com
http://www.jimmychoooutlets.us.com
http://www.redbottomsformen.us.com
http://www.kobebryant-shoes.us.com
http://www.bestsunglasses.us.com
http://www.reebokoutlets.us
http://www.fitflopus.us.com
http://www.newjordans.com.co
http://www.nikeprestos.us.com
http://www.uggsboots-outlet.us.com
http://www.skechers-shoes.us.org
http://www.pandora-ring.us.com
http://www.skechersoutletonline.us
http://www.curry-shoes.us
http://www.toryburchoutletus.us
http://www.mbtshoes-clearance.us.com
http://www.asicsrunning.us.com
http://www.newjordanscomingout.us.com
http://www.clarksshoesforwomen.us
http://www.offwhitevapormax.us
http://www.yeezy-bluetint.us
http://www.pandorajewelrybracelet.us
http://www.air-vapor-max.us.com
http://www.airmax97.us.org
http://www.northfacejacketsforwomen.us
http://www.pandorasjewelryofficialsite.us.com
http://www.louboutin-boots.us
http://www.red-bottom.us.org
http://www.supreme-clothings.us.com
http://www.jewelrypandoras.us.com
http://www.ralphlaurenfactorystore.us
http://www.nikeoutletstoreonline.us.org
http://www.yeezyboost350v2.com.co
http://www.nikeshox.com.co
http://www.pandoracharmsale.us
http://www.christianlouboutins.com.co
http://www.underarmourclearance.us.com
http://www.yeezysneakers.com.co
http://www.polooutletstores.us
http://www.timberlandshoes-outlet.us
http://www.kyrie4confetti.com.co
http://www.longchamps.us.org
http://www.birkin-bag.us
http://www.pandorabracelet.com.co
http://www.kate-spade-handbags.us.com
http://www.huarachesnike.com.co
http://www.pandorajewelryus.us
http://www.fakeyeezyboost.us.com
http://www.pandora-jewelryoutlets.us
http://www.currybasketballshoes.us.com
http://www.soldier11.us.com
http://www.cheapnfljerseysnfls.us.com
http://www.pandorajewelry70offclearance.us.com
http://www.kyrie4-shoes.us
http://www.pandorasjewelrys.us.com
http://www.pandorabraceletscharms.us.com
http://www.balenciagasshoes.us.com
http://www.timberland-pro.us.com
http://www.factory-coach.us.com
http://www.yeezy350v2-boost.us
http://www.airjordan11swinlike82.us
http://www.airmax-2018.us.org
http://www.newjordans2018.us
http://www.pumashoes.us.org
http://www.pandorajewelrycharms.com.co
http://www.birkenstockoutletsandals.us.com
http://www.supremehoodie.us
http://www.goldengooseshoes.us
http://www.nike-airvapormax.us
http://www.wholesalenfljerseyscheapnfl.us.com
http://www.fit-flops.us.org
http://www.beatswireless.us.com
http://www.redchristianlouboutinshoes.us.com
http://www.nikefactorystores.us.com
http://www.converseoutletstores.us.com
http://www.skechersshoes.com.co
http://www.swarovski-jewelry.com.co
http://www.curry4s.us
http://www.curry4s-shoes.us.com
http://www.nikehuarache.us.org
http://www.kevindurantshoes.com.co
http://www.timberlandbootsforwomen.us
http://www.northfaceclearances.us
http://www.vans-store.us.com
http://www.fitflops-sale-clearance.us
http://www.poloralphlauren-outlets.us
http://www.airforce1shoes.us
http://www.goldengoose-sneakers.us.com
http://www.skechers.us.org
http://www.asicsgellyte.us
http://www.valentino-outletstore.us.com
http://www.northfacejackets-outlet.us
http://www.birkenstocksandals-outlet.us.com
http://www.beats-headphones.us.com
http://www.cheapairmax-95.us
http://www.nikeclearance.us.com
http://www.supreme-newyork.us.com
http://www.northfaceclearance.com.co
http://www.uggs-clearance.us.org
http://www.pandorajewelry-bracelet.us.com
http://www.vapormax.com.co
http://www.northface-outletonline.us
http://www.northface-coats.us
http://www.replica-rolex.us.com
http://www.coach-usa.us.com
http://www.vapormax.us.org
http://www.redbottomslouboutin.us.com
http://www.nikeairmaxplus.us.com
http://www.birkenstock-outlet.us.org
http://www.sunglassesforwomen.us
http://www.nikeshoxformen.us.com
http://www.longchampus.us.com
http://www.nikeclearancestore.us.com
http://www.vapormax-nike.us.com
http://www.soccercleats.us.org
http://www.ultraboost-adidas.us.com
http://www.vapormax-flyknit.us
http://www.kyrie4confetti.us.com
http://www.calvinkleinonline.us.com
http://www.redjordan11.us.com
http://www.yeezy-beluga.us.com
http://www.gymred11.us.com
http://www.jordan11winlike96.us.com
http://www.pandorasbracelet.us.com
http://www.salvatore-ferragamo.us.org
http://www.lebronshoes15.us.com
http://www.pandorajewelrycharmsinc.us.com
http://www.nikeairmax-95.us
http://www.airvapormax2018.us
http://www.birkenstockssandals.us.com
http://www.uggsbootsforwomen.us
http://www.goyard-bags.us.com
http://www.timberlandbootsformen.us.com
http://www.redbottom-heels.us
http://www.fakeyeezy.us.com
http://www.underarmour.us.org
http://www.tommyhilfigeroutlet.com.co
http://www.goyard.us.org
http://www.kdshoes.com.co
http://www.swarovskioutlet.com.co
http://www.timberland-outletstores.us.com
http://www.adidas-outletstore.us.com
http://www.eccoshoesformen.us
http://www.converseoutlet.us
http://www.yeezysboost-350v2.us.com
http://www.pandorarings.com.co
http://www.uggs-slippers.us.com
http://www.birkenstock-shoes.us.org
http://www.longchamp-handbag.us
http://www.reebok-shoes.us.org
http://www.nikeshoes-store.us
http://www.jordan12s.us
http://www.yeezyzebrav2.us.com
http://www.soccer-cleats.us.com
http://www.poloralph.com.co
http://www.cheapnike.us.com
http://www.nikeoutlet-storeonlineshopping.us
http://www.nike-outlet.com.co
http://www.vapormax-2018.us.com
http://www.clarkshoes.us.com
http://www.louboutin-shoes.us.org
http://www.kd10shoes.com.co
http://www.ferragamoshoesoutlets.us.com
http://www.longchamp-outlets.us
http://www.fake-yeezys.us
http://www.calvinkleinoutlet.us
http://www.adidasyeezyboost350.com.co
http://www.kyrie3basketballshoes.us
http://www.yeezyboost350v2.us.org
http://www.oakley-outlets.us
http://www.underarmouroutletonline.us
http://www.jordan11-red.us.com
http://www.wholesalejerseyschinasale.us.com
http://www.nike-store.us.org
http://www.clarksshoesforwomen.us.com
http://www.rihannafenty.us.com
http://www.fitflop-sandals.us.com
http://www.nikeoutletonlineshopping.us.com
http://www.louboutinoutletus.us.com
http://www.fakerolexwatches.us.com
http://www.coachoutletfactory-store.us
http://www.northface-jackets.us.org
http://www.jordan11swinlike82.us.com
http://www.boostyeezy.us
http://www.pandoras-charms.us.com
http://www.birkenstocks-outlet.us.com
http://www.pumafentyshoes.us.com
http://www.vans-sale.us
http://www.underarmouroutletonline.us.com
http://www.polo-outlet.us.org
http://www.yeezysboost350.us.com
http://www.adidas-yeezys.us
http://www.pandorasale.us.com
http://www.christianlouboutins-shoes.us.com
http://www.nikesoccercleats.com.co
http://www.salvatoreferragamo-shoes.us
http://www.michaelkorshandbags-outlets.us
http://www.skechersboots.us.com
http://www.adidasshoesmen.us
http://www.pandorajewelrysite.us.com
http://www.yeezy-zebra.us
http://www.pandorajewelryofficialsiteus.us.com
http://www.pandoraus.us.com
http://www.nflcheapjerseysfromchina.us.com
http://www.uggs-onsale.us.com
http://www.birkenstocksshoes.us.com
http://www.thenorthfaceoutletonline.us.com
http://www.airvapormax.org
http://www.redbottoms.com.co
http://www.redbottomslouboutin.us
http://www.red-bottoms-shoes.us
http://www.nikeoutletstoresonline.us
http://www.adidasoutlets.us
http://www.north-face-jackets.us.com
http://www.louboutin-outlets.us
http://www.thenorthface-jackets.us
http://www.lebron15shoes.us
http://www.christianlouboutinmens.us.com
http://www.calvinklein-underwear.us
http://www.adidassoccercleats.com.co
http://www.adidas--nmd.us.com
http://www.christianlouboutinredsoles.us
http://www.airmax-270.us
http://www.nike-airmax2018.us
http://www.adidas-yeezy.us.org
http://www.offwhiteshoes.us
http://www.rihanna-puma.us.com
http://www.coach-purses.com.co
http://www.skechers-sale.us.com
http://www.coachhandbagsoutletstores.us.com
http://www.raybanglasses.com.co
http://www.coach-outlets.com.co
http://www.lacosteoutletstores.us
http://www.northfacewomensjackets.us
http://www.skechers-outletonline.us.com
http://www.katespade-handbag.us
http://www.airforceone.us.com
http://www.barbourjackets.us
http://www.airmax97silver.us
http://www.louboutin-shoes.com.co
http://www.pandora-charm.us
http://www.huarache-shoes.us
http://www.polo-outlets.us
http://www.ultraboost.us.org
http://www.winlike96.us.com
http://www.timberland-shoes.us.org
http://www.yeezy--shoes.us.com
http://www.pandoraring.us.com
http://www.vapormaxplus.us.com
http://www.northface-jackets.com.co
http://www.lebron-soldier.us.com
http://www.jordan11red.us
http://www.northface-clearance.us.com
http://www.nike-outletonline.us.com
http://www.pandorajewelry-store.us.com
http://www.michaelkorsoutletonline-official.us
http://www.charms-pandora.us.com
http://www.offwhitenike.us
http://www.redbottom.us.org
http://www.coachfactoryoutletonlinestore.us.org
http://www.pandorajewelryofficialsite.com.co
http://www.airpresto.us.com
http://www.polo-outletonline.us
http://www.northfacejacket-outlet.us.com
http://www.balenciagashoes.com.co
http://www.balenciaga.com.co
http://www.uggs-officialsite.us
http://www.ray-banssunglasses.us.org
http://www.birkinbags.us.com
http://www.oakley-sunglassesformen.us
http://www.kobe12shoes.us
http://www.nikeairmax-270.us
http://www.kyrie4-shoes.us.com
http://www.celine-handbags.us.com
http://www.fenty-puma.us
http://www.cortezshoes.us
http://www.canadagoosejacketoutlet.us
http://www.lacoste-poloshirts.us.com
http://www.sunglassesformen.us.com
http://www.airuptempo.us
http://www.pandoras-jewelry.us.com
http://www.asics-gel.us.com
http://www.pandorabraceletclearance.us.com
http://www.redbottomsshoesforwomen.us
http://www.timberlandoutletstores.us.com
http://www.kd10s.us.com
http://www.northfacesale.us.com
http://www.coachoutletstorehandbags.us.com
http://www.ecco.us.org
http://www.polo-ralphlaurenoutletonline.us.com
http://www.airjordan-shoes.us.org
http://www.pandoracharmsus.us
http://www.northfacejackets-clearance.us.com
http://www.yeezy350boost-v2.us
http://www.bestreplicawatches.us.com
http://www.huarachenike.us.com
http://www.northface-coats.us.com
http://www.kd10-shoes.us
http://www.handbags-coach.us.com
http://www.yeezy350v2shoes.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearancestore.us.com
http://www.nikeuptempo.us.com
http://www.nikeshoes-store.us.com
http://www.airmax-plus.us
http://www.balenciaga-sneakers.us
http://www.poralphlaurenfactorystore.us.com
http://www.louboutinmens.us
http://www.northface-outletonline.us.com
http://www.yeezys-boost.us.com
http://www.jimmychooshoessale.us
http://www.kyrie3s.us.com
http://www.pandoraearrings.us
http://www.adidas-outlets.us
http://www.nike-cortez.us.com
http://www.kyrie-3.us.com
http://www.coachoutletclearances.us.com
http://www.fitflopshoesclearance.us.com
http://www.tommyhilfigeroutletonline.us
http://www.oakleyeyeglasses.us.org
http://www.yeezybelugav2.us
http://www.pandorainc.us.org
http://www.curry4.us.org
http://www.yeezysboost.us.org
http://www.adidasshoesforwomen.us.com
http://www.jordans-retro.us.com
http://www.rings-pandora.us.com
http://www.raybansunglasses-sale.us
http://www.adidasyeezy.com.co
http://www.nmd-r1.us.com
http://www.underarmourclearance.us
http://www.adidasyeezy-shoes.us
http://www.toryburchhandbag.us.com
http://www.mbt.us.org
http://www.skechersoutlet.com.co
http://www.northfaceoutletonline.com.co
http://www.uggs-officialsite.us.com
http://www.yeezy-boost.us.org
http://www.nike-stores.us.com
http://www.vapor-max.us.org
http://www.underarmouroutlet-online.us
http://www.barbourjacket.us.com
http://www.jordanshoesformen.us
http://www.louboutins-shoes.us.com
http://www.nike-factory.us.com
http://www.longchamp-bags.com.co
http://www.pandorajewelry-officialsite.us
http://www.valentino-shoes.us
http://www.red11s.us.com
http://www.cheapsoccercleats.us.com
http://www.michaeljordanshoes.com.co
http://www.bluetintyeezy.us.com
http://www.airjordansretro11.us
http://www.polo-shirts.com.co
http://www.raybansglasses.us.com
http://www.celine.us.org
http://www.nikeoutletstoreshoes.us
http://www.swarovski-outlet.us
http://www.airmax-270.us.com
http://www.birkenstocks.us.org
http://www.puma-outlets.us.com
http://www.jordanretro12.us.com
http://www.balenciaga-triples.us
http://www.handbagsoutlet-michaelkors.us.com
http://www.nikekd.us.com
http://www.yeezysv2.us
http://www.kyrieirving-shoes.us
http://www.asics-running.us
http://www.air-max-2018.us.com
http://www.yeezyshoes.com.co
http://www.pandora-rings.us.com
http://www.yeezysboost350-v2.us.com
http://www.pandorabraceletsclearance.us.com
http://www.pandora-necklace.us
http://www.redbottomsforwomen.us.com
http://www.longchampbag.us
http://www.airmax-plus.us.com
http://www.airmax97ultra.us
http://www.handbags-longchamp.us.com
http://www.adidasyeezys.us.org
http://www.bluetint.us
http://www.uggslippersforwomen.us.com
http://www.christianlouboutinmensshoes.us.com
http://www.nikekyrie-4.us
http://www.nike-kyrie.us
zhen2018720

obat sinusitis | Контакт: walatra12@Gmail.com | 11.08.18 07:23:56

https://goo.gl/j3PFHJ Obat herbal sinusitis kronis
https://goo.gl/W5W8F9 Obat bronkitis anak
https://goo.gl/2AsGLu Obat Kanker Payudara
https://goo.gl/ssFQGs Cara meningkatkan nafsu makan
https://goo.gl/KSnnFb Obat herbal diabetes
https://goo.gl/ngiymL Obat herbal kusta
https://goo.gl/ZsjaLf Obat benjolan di leher
https://goo.gl/arrkfe Obat Herbal Kanker Otak
https://goo.gl/VBFyi2 Obat TBC
https://goo.gl/ooXyhS Obat radang amandel
https://goo.gl/94gZFX Obat asam urat
https://goo.gl/Ld4VKF Obat Sariawan
https://goo.gl/8v2oKL Obat mata bengkak
https://goo.gl/pnP3nA Obat kanker lambung
https://goo.gl/96UaW3 Obat kanker paru paru
https://goo.gl/bjzQzS Obat usus buntu
https://goo.gl/PUDELN Obat asam lambung
Відповісти на статтю