Новини

"Ця книжка зводить дві іпостасі тієї самої людини – історика та політика..."

Н. Середа, "Критика" | 20.09.11 20:56:57

Сергій Плохій «Великий переділ. Незвичайна історія Михайла Грушевського»
Переклад з англійської Миколи Климчука
2011 рік

Жанр: нарис інтелектуальної біографії

У вересні 1903 року Михайло Грушевський, тридцятисемирічний професор Львівського університету в Австро-Угорщині, написав свою найвідомішу статтю. Наступного року вона вийшла друком у столиці сусідньої імперії, Санкт-Петербурзі, під заголовком «Звичайна схема “русскої” історії й справа раціонального укладу історії східного слов’янства».
Стаття була підсумком праці та роздумів молодого дослідника і заповітом нащадкам, адже він хворував і не сподівався на довге життя. Після виходу статті Михайло Грушевський прожив ще тридцять років і встиг не тільки цілком обґрунтувати у своїх творах критику «звичайної», тобто імперської, схеми історії східного слов’янства, але й вибудувати і спопуляризувати власну, «незвичайну», яка радикально переділила колишній імперський історичний простір й уможливила постання іповноцінний розвиток української історичної науки та модерної нації.
Книжка «Великий переділ» є розповіддю про незвичайні, як на початок ХХ століття, історіографічні погляди молодого дослідника та громадського діяча, а ще про революційні зміни, що їх ті погляди спричинили в уявленнях його сучасників та нащадків про історію. Це є також розповідь про незвичайну історію Грушевського-людини, його шлях від сина одного з «обрусителів» окраїн Російської імперії до лідера української революції та символу нескорености української науки і культури за сталінізму. Те, як Михайло Грушевський писав історію, і те, як він її творив, досі зазвичай розглядали окремо. Усталився навіть погляд на нього як на геніяльного науковця і вельми посереднього політика. Ця книжка зводить дві іпостасі тієї самої людини – історика та політика – докупи, щоби показати, як істориків та їхні уявлення про історію формувала сучасність, у кожного своя, і як ці уявлення змінювали та змінюють майбутнє.
Відповісти на статтю