Лідії Лемик присвячено...

Новини

Лідії Лемик присвячено...

Оксана Думанська | 19.11.08 10:41:01

У видавництві „Світ Дитини” ( за підтримки Львівської міської Ради) вийшла історична повість Зінаїди Левицької „При битій дорозі” . Це вісімнадцята книга „Бібліотечки школяра”.
Нам часів не обирати—
жити в них і помирати.
Тільки дурень несусвітній
Буде скиглити й пенять,
Ніби можна ті на інші
При нагоді обмінять.
Олександр Кушнєр
Авторка історичної повісті „При битій дорозі” Зінаїда Левицька жила в епоху, коли жінка, навіть талановита, перебувала в тіні свого чоловіка. І не тому, що він був деспотом: таке було суспільне буття, зачароване коло якого змогли порушити одиниці.
Подружжя Левицьких -- серед тих небагатьох українських родин минулого століття, які самі себе поставили на сторожі рідного слова. Вони обоє -- з патріотичних порухів—наближали українського читача до європейської літератури, перекладаючи твори письменників, чиї імена уже посіли літературний Олімп. Але Модест Левицький був ще й лікарем від Бога, і серед його пацієнтів – Леся Українка. Він товаришував із усіма визначними постатями громадського спротиву – Євгеном Чикаленком, Борисом Грінченком, Сергієм Єфремовим... А Зінаїда – вона просто його дружина. Ні, таки не просто – вона дружина виняткова, бо завжди поруч із чоловіком у його зацікавленнях і прагненнях. І є велика в тому справедливість, що через дев’ять десятків років прозовий твір Зінаїди Левицької ( він вийшов у київському видавництві „Час” 1912 року єдиний раз!) прочитають сучасні школярі.
Нове видання історичної повісті „При битій дорозі” має посвяту жінці, чиє ім’я пов’язане із відродженням журналу та видавництва “Світ Дитини”, – Лідії Лемик. У новопосталій Україні серед „розвогнених патріотів” ( слова Павла Загребельного) не знайшлося нікого, хто б узявся за таку нелегку справу. А ця шляхетна сумлінна жінка, яка не мала видавничого досвіду, але мала тверде переконання в запотребованості патріотично-мистецького дитячого журналу, на порожньому місці створила видавництво. Лідію Лемик підтримувала її родина, її численні друзі і приятелі...
Коли ж вона пішла від нас в кращий із світів – восени, в перший день чергового книжкового форуму 2005 року – журналом і видавництвом заопікувався Ярослав Лемик, її чоловік.
Цьогоріч виповнюється п’ятнадцять літ відродженому „Світу Дитини”.
Подружжя Левицьких і подружжя Лемиків... Між ними прірва часу, якого вони собі не обирали, але в якому жили і чинили добрі справи. Дай, Боже, сили Ярославу Лемику тримати на своїх плечах „Світ Дитини” задля усіх українських дітей і задля маленького Максимка – свого онука.
Відповісти на статтю